Dünya askerî oyunları nedir?

Dünya askerî oyunları nedir? Ne zamandan beri yapılmaktadır? Ülkemizin bu yarışmalardaki başarıları nelerdir?

dünya askeri oyunu 1995 yılindan beri yapılmakta askeri sporlar konseyi tarafından başlatılan spor etkinligidir .türkiyenin bor cok dalda birinciligi vardı bunlar
•Güreş
•grekotomen stil
gibi…

Dünya askeri oyunları asker olanların katılması için başlatılmıştır bu oyunların genellikle yazın oynanılır bazı kış versiyonları da vardır yaz oyunları futbol hentbol gibi oyunlardır kış oyunları ise kros kayağı askeri devriye ve dağ kayağı gibi oyunlardır

Ankara

 • 7. Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi (CISM) Dünya Askeri Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni yapıldı.
 • Türkiye Güreş Federasyonundan yapılan açıklamaya göre,109 ülkeden 9 bin 308 sporcunun mücadele edeceği oyunların açılış töreni, Çin’in Hubei eyaletinin merkezi Wuhan kentinde gerçekleştirildi.

  50’den fazla ülkenin savunma bakanları, ordu komutanları ve Çin’de bulunan yabancı askeri ataşelerin katıldığı açılış töreninde, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Serbest ve Grekoromen Güreş Milli Takımları kafilesinin bayrağını, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül taşıdı.

  Organizasyonun İcra Kurulu Başkanı Yang Jian, iki yıl süren hazırlıkların ardından askeri oyunların tarihte en kapsamlı şekilde gerçekleşeceğini ifade etti.

  27 ana ve 329 küçük kategorinin yer aldığı askeri olimpiyat oyunlarında müsabakalar yarın başlayacak. Milli güreşçiler ise 21-24 Ekim tarihlerinde mindere çıkacak. Milli takım kafilesinde Taha Akgül’ün yanı sıra Rıza Kayaalp, Soner Demirtaş, Metehan Başar, Aslan Atem, Enes Başar, Selahattin Kılıçsallayan ve Fatih Yaşarlı yer alıyor.

  Milli güreşçiler, 13 Ekim’de birliklerine teslim olmuş ve 16 Ekim’de Çin’e hareket etmişlerdi. Oyunlarda ilk defa 5G+8K ve 5G+VR bilgi aktarımı ve televizyon yayın teknolojisi de kullanılacak.

  dünya askeri oyunları arasında en popüler pubg mobile oyunudur. daha sonra counter strikedir.

  eğer mmrpg oyunlar kastediliyorsa world of tanks tercih edilebilir. aynı şekilde strateji askeri oyunlardan hearts of iron tavsiyemdir.

  Dünya askeri oyunları askerliğin ne kadar ciddi ve zor olduğunu göstermeye çalışan bir oyundur.Bu oyunların içerisinde güreş,bilek güreş,.futbol,hentbol,basketbol,mekik yarışı,şınav çekme yarışı gibi oyunlar mevcuttur.

  dünya askeri oyunlarına örnek vermek gerekirse

  pubg,counter strike serisi,call of duty,battfield,crysis,far cry

  1995 yılından beri yapılan organizasyon, Yaz, kış ve askeri olarak üçe ayrılmaktadır. Olimpiyatlarla benzerlik gösterirken, bazı askeri kısımlarda ayrılmaktadır.

  Dünya Askeri Oyunları Nelerdir?

  Dünya Askerî Oyunları, askerlerin katılması için başlatılmış, Uluslararası Askerî Sporlar Konseyi tarafından işletilen bir çok sporlu etkinlikler bütünüdür. İlk organizasyon ise İtalya’nın bir bölgesi olan Aosta Vadisi’nde 20-25 Mart tarihleri arasında 2010 yılında yapılmıştır.

  Ne Zamandan Beri Yapılmaktadır?

  Dünya Askeri Oyunları 1995 yılından beri yapılmaktadır.

  Ülkemizin Bu Alandaki Başarıları

  1. Yaz oyunlarında 76 ülke arasında 12 altın madalya,10 gümüş madalya,13 bronz madalya toplamda 35 madalya alarak 16. olmuştur.
  2. Kış oyunlarında yer almamıştır.
  3. Yaz ve kış oyunlarında toplam sıralamada ise 79 ülke arasında 35 madalya ile 18. olmuştur.

  Bildiğim üzere 1955 yılın’dan beri Uluslar arası askeri kömite tarafından düzenleniyor. Bu uygulama askerlerin katılması için yapılıyor

  1995 Den bu yana dünya ordularındaki sportmen ve başarılı askerlerin bir çok dalda mücadele ettiği,Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi tarafından işletilen bir etkinliktir. Burada aklımıza ilk gelen Türk sporcu ,güreşçi Rıza kayaalp tir. Her 4 yılda yapılan bu etkinlikte Türk sporcuları 12 altın madalya 10 gümüş madalya 13 bronz madalya toplamda 35 madalya ülkemize getirmişlerdir. Kış sporları,Yaz sporları ve askeri sporlar olmak üzere toplamda 3 ana kategori ve 31 alt kategori vardır.En fazla madalya alan ülkeler sırasıyla Rusya,Çin ve İtalyadır.Türkiye bu sıralamada 18. sıradadır.

  Dünya askeri oyunları askerlerin katılması için

  başlatılmış bir spor dalı