Dünya genelinde yalnız yaşamanın moda olmasının nedenleri nelerdir?

Son dönemlerde insanlar yalnız yaşama moduna geçti bunun sebebi nedir ?

En büyük sebebi güvensizlik ve birine bağlı kalamamaktan dolayı oluyor. Sorumluluk almak istemiyor insanlar.

Bunun sebebi birinin seni çok incitmesi ve büyük hayal kırıklığına uğratmasıdır. Bu yüzden artık insanlar yalnız kalmak istiyorlar.

Genelde evet insanlar yalnız yaşamayı seviyor. Ama virüs zamanında insanlar yalnız kalmayı tercih etmiyor.

Çevrede karşılaştığımız yanlış insanlar yüzünden yalnızlık olayına geçiliyor temel sebep güvensizlik tabi insan kendiyle mutlu olmayı öğreniyor.

Çevremizdeki insanlara güvenmememizden kaynaklı oluyor. Yalnız yaşamak uzun süre olmasa da bir süre insanı mutlu ve huzurlu hissediyor.

Herkes hem fikir mi bu konuda bilmiyorum ama dünya sürekli batıya göre yaşıyor yani bugün batıda kullanılan bir teknoloji hemen doğu tarafına gitmiyor aynı şekilde yaşantı içinde bu böyledir batıda aileler çocukları 18e geldi mi özgürdür aile başka eve çıkma demez yalnız yaşayabilir yavaş yavaş bize doğruda geliyor bu mesele bugün İstanbulda normal karşılanan şeyler 15-20 sene sonra batmanda bitliste normal karşılancak

çünkü artık kimsenin kimseye tahammülü yok. Bunun sebepleri de; artık kadınların da çalışma hayatında büyük oranda yer etmiş olması böylelikle mutsuz birlikteliklerini devam ettirmek zorunda kalmaması, aynı zamanda her şeye çabuk ulaşan ve hızlı tüketen bir topluma dönüşemiz ve değer yargılarımızın değişmiş olmasıdır.

Yanlız yaşamanın insana cazip gelen tarafı, kimseye hesap vermemek, kendi kurallarını belirlemek başkasının sorumlulugu almamak hayatında olup biten herşeyi kendisinin isteği doğrultuda olması, yanlız yaşamaya ilgiyi arttırıyor.

türkiyede bu moda değil genel olarak geçim sıkıntısı oldugu için insanlar yanlız yaşamaya mecbur kalıyor

bunu ben kendim yaşadığım için en etkili olan şey insanın çok rahat olması ve birilerine hesap verme gibi bir durumun olmamasıdır. Kişi ailesiyle ya da biriyle beraber yaşayınca gönlünce hareket edemediği için yalnız yaşamaya yönelir insan.

moda değilde türkiyede geçim sıkıntısı diyelim biz ona geçinemem korkusuna bürünüp insanlar yanlış yaşamaya mahrum bıraklıyor

Bence insanlar bunu cool olarak görüyor türkiyede bu farklı insanlar maddi sıkıntıdan dolayı yalnızlığı tercih ediyor.

Çünkü birinin gerçekten bizi sevebileceğine dair inancımız kalmadı. Hep yalan dolan ilişkiler. İhanet etmek birbirine iyice normalleşti. Kimseye güvenimiz kalmamıştır…

İnsanlar artık bencil çevreden bıktılar herkez kendi derdine düşmüş .

insanlara güven kalmadığı için olabilirmi acaba ?

Pek çok sebebi var aslında. Küreselleşmeyle birlikte toplumlar bireyciliğe daha fazla önem vermeye başladılar. Çok basit bir tabirle, önceden film izlemek çok güzel bir sosyalleşme aracıydı. Bilet alırdın, sinemaya giderdin, beraber oturur yemek yerdin, insan içine çıkardın. Sosyalleşirdin kısacası. Şimdi evine sipariş edeceğin tek kişilik bir menü ile, pijama ve terlikler eşliğinde tek kişilik netflix&chill yapabiliyorsun.

Digitallesme insanlığı yalnızlığa iten en önemli unsurlardan. Aynı zamanda kapitalizm her yerde bireyselligi ön planda tutuyor ve bunu tüm insanlığa yansıtıyor maalesef. İnsanlar artık geniş ailelerde değilde çekirdek aile olarak yaşamayı tercih ediyor yani bir çok sebebi varda benim aklıma gelenler bunlar…

Aslında şu virüs döneminde moda olmaktan çok ‘‘zorunluluk’’ haline dönüştü yalnızlık.

İnsanlar yoruldu artık yalan,dolan,çıkar ilişkilerini kafası kaldırmıyor buna ben de dahil,yalnızlık iyidir insana huzur verir,hayallerinin peşinden koşmasına neden olur,ve daha az stressiz hayat yaşatır.