Dünya Kız Çocukları Günü ne zamandır? Neden kutlanmaktadır?

Dünya Kız Çocukları Günü ne zamandır? Neden kutlanmaktadır?

Dünya Kız Çocukları Günü, Her yılın 11 Ekim'inde kutlanmaktadır.
2012 yılında alınan karar ile kız çocuklarının cinsiyetçilik bakımından ötürü maruz kalmaması için, diğer herkes gibi eşit olduğunu belirtmek için ve farkındalığı arttırmak için kutlanılmaya başlanmıştır.
Tarih boyunca kız çocuklarına sahip çıkılmıştır.
Çeşitli ülkelerde girişim başlattığından dolayı Amerika Birleşik devletleri bu günü ilan etmişlerdir.
Eski dini önemlerde geri planda kalsalar da, Hz. Peygamberimiz efendimiz de kız çocuklarına değer vermiş ve korumuştur.
Eğitim hakkı, beslenme, yasal haklar, kadına yönelik şiddet ve zorla evlilik konuları da “Dünya Kız Çocukları Günü” kapsamında gündeme taşınmaktadır.

image">image

Dünya kız çocukları günü her yıl 11 Ekim’de kutlanmaktadır. Dünyada kız çocuklarının sadece cinsiyetleri yüzünden yaşamış olduğu sorunların tüm dünya tarafından fark edilebilmesi amacıyla kutlanır.

Dünya kız çocukları günü 11 ekimdir. Dünya kız çocukları gününü ilk 2012 yılında alınan bir karar ile 11 ekim dünya kız çocukları günü olarak kabul edilmiştir. Bu kararı Amerika Birleşik Devletleri almıştır. 11 ekim dünya kız çocukları gününün amacı ise kız çocuklarına yapılan eziyet, tecavüzler, şiddetler göz önüne alınarak ilan edilmiştir. Bu durum 100 yıllardır yaşanmaktadır. Peygamber efendimizin dönemlerinde de kız çocukları öldürülmekte diri diri gömülmekte terk edilmekteydi. Kız çocuğu bir utanç sebebi gibi görüyordu insanlar. Hattaha karılarını kız çocuk doğuruyo erkek doğuramıyor diye şiddete maruz bırakıyorlardı. Bu durumu peygamber efendimiz düzeltmiştir. Şimdinde tecavüzler başını alıp gitmektedir. Bu duruma dikat çekmeleri çok iyi olmuştur.image">image

 • 2012 yılında 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü olarak ilan edilmiştir.
 • Böyle bir günün olma amacı ise kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi için kutlanmaktadır.
 • Bu günü Amerika Birleşik devletleri ilan etmiştir.
 • 7 yıldır Dünya'da kutlanmaktadır.
 • Bu günde genellikle programlar konferanslar düzenleniyor.
 • ">

  Dünya Kız Çocukları günü her yıl 11 Ekim’de kutlanmaktadır. 7 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri tarafından ilan edilmiştir. Dünyada Dünya Kız Çocukları Günü, kız çocukları için dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için kullanılır. Bunun amacı ise kuz çocuklarının maruz kaldığı cinsiyet ayrımcılığı, şiddet, tecavüz ve istismar olaylarıdır. ülkemizde de 11 Ekim’de kutlanmaktadır.

  Dünya Kız Çocukları Günü her yılın 11 Ekim günü kutlanıyor. Birleşmiş Milletlerin 2012 yılında 11 Ekim’i “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan etmiştir. Dünyamız da Kız çocuklarına karşı yapılan ayrımcılıklar ve kız çocuklarının da bu dünya da söz hakkı olduğunu, kendi hakların tam teşekküllü kullanması ve yararlanmasın amacıyla ilan edilmiştir.
  Amaç çocuk yaşta evliliklerin önüne geçmek, bunun mücadelesi vermek, cinsiyet eşitsizliğini önlemek ve bunu duyurmak, sokakta işte evde sosyal her alanda kısıtlamaları, karşılaştıkları haksızlıkları, yok sayılmaları farkındalık kurmak için 11 Ekimi dünyaya farklı temalarla anlatmak istemişlerdir. Her bireyin bu dünyada onuruyla, şerefiyle, namusuyla yaşaması hakkı vardır ve korunmalıdır.

  11ekim yani bugün kutlanır kız çocuklarına verilen önem değer için kutlanır kızlar kıymetlidir değerlidir

  Dünya kız çocukları günü bugündür. Her önemli gün gibi yine bugünde Twitter ve diğer sosyal ağlarda gündem olur ve daha sonra ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi hayata ve yanlışlara devam edilir. Dünya kız çocukları günü neden kutlanmalıdır ? Bu sorunun cok fazla cevabı vardır eminim insanlarda ama maalesef diğer günlerde bu kız çocuklarını düşünecek vicdan yok çoğu kişide.

  asdasda