Dünyada ekilen ilk tohum nedir ve nerede ekilmiştir?

Dünya da ekilen ilk tohum nedir ve nerede ekilmiştir?

İlk Yerleşim Yeri Olan Şanlıurfa Göbeklitepedir Ve İlk Olarak Buğday Ekilmistir


Dünyada ilk tohum Mezopotamya bölgesinde ekilmiştir. Ekilen ilk tohum buğdaydı ve zamanla buğdayı öğüterek gıda ürünleri elde edilmeye başlanmıştır.

Dünyada ilk tohumlar insanların ilk meskunlaştığı bölgelerde ekilmiştir. Bazı edebiyyatlarda bu bölgelerin Mestopontomiya olduğu bildiriliyor. Bu tohumun buğda olduğu bilinmektedir. Çünki eskiden insanların çeşitli sebze ve meyveleri olmamıştır.

dünyada ilk ekilen tohum buğdaydır ve ilk yerleşim yeri olarak bilinen ve ülkemizin sınırları içerinde olan Şanlıurfa ilimizin Göbeklitepesidir.

İlk tohum buğdaydır. Ve ekilen yer ise Şanlıurfa sınırlarında Göbeklitepe’de ekildiği bilinmektedir. Aynı şekilde Göbeklitepe ilk yerleişm yeri olarak da bilinmektedir.

Göbeklitepe civarında yerleşmiş olduğuna inanıyoruz ve ekilen ilk buğday olduğu söyleniyor.

Dünyada ekilen ilk tohum buğdaydır. Eski zamanlarda bu buğdayları değirmenlerde öğütüp ekmek yapıp yeme ihtiyaçları vardı . Bu buğdaylar Şanlıurfanın göbeklitepe mevkinde bulunmaktadır. Göbeklitepe ilk yerleşim yerlerinden olarak bilinmektedir.

Dünyada ilk ekilen tohum buğdaydır. Ve Mezopotamya bölgesinde etkilemiştir.Buğdayı öğütüp ekmek yapımında kullanılmışlardır.

Dünyada ilk ekilen tohum buğdaydır. Buğday ekilip örgütülerek ekmek yapımında kullanılmıştır. Mezopotamyada ekilmiştir.

İlk ekilen buğday ve mısırdır. Fakat her tohum ekilmemiştir. İçinden en iri ve düzgün şekildeki tohumlar ekilmiş ve bugünkü tohumlar ve mahsuller elde edilecek şekilde gelişmişlerdir. Tohumlar ayrıştırılmıştır yani. Seçilim yapılmıştır.