Dünyada en çok doğalgaz üreten ülke hangisidir?

Dünyada en çok doğalgaz üreten ülke hangisidir? Ne kadar üretir?

2017- 2018 yıllarında yapılan ve 2019 yılında kayıt altına alınan resmi rakamlara göre Dünya üzerinde 198 Trilyon metreküp doğal gaz hacmi bulunuyor. Bu rakama bulunması ve çıkartılması mümkün olan alanlardaki doğal gaz kaynakları dahil değil. Gerekçesi ise birçok bölgede doğal gaza rastlanıyor ancak bulunan gazın çıkartılması, depolanması, taşınması ve en önemlisi sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesi için harcanacak olan para orada bulunan doğal gazdan elde edilecek miktarı karşılamamakta. Yani kar olamadığı gibi ciddi zararlarda söz konusu.

En çok dağal gaz rezervine sahip olan ülke hemen yanı başımızdaki Rusya’dır. 35 Trilyon metreküp doğalgaza sahip olmaları ve avrupa ülkelerine çok kolay bir şekilde ulaştırabilecek kara ve deniz yoluna sahip olmalarına rağmen dünyada en çok doğal üreten ülke Rusya değil AMERİKA’dır.

ABD ortalama 736 milyar metreküp doğal üreterek en fazla doğal gaz üreten ülke oldu. ABD’yi Rusya ve İran takip ediyor. Ama sahip olanan rezervlere bakıldığında sıralamanın daha farklı olması gerekirdi.

NEDEN ABD BİRİNCİ?

Bilindiği gibi ABD şuan savunma sanayii teknolojisini elinde bulunduruyor ve dünya siyasetinde söz sahibi. ABD ile ticaret yapmak isterseniz bunun birinci şartı ABD’nin ambargo uyguladığı ülkelerden ithalat yapmamaktır. Yada ABD’nin siyasi kazanım sağladığı alanlarda sizde pastadan pay almak isterseniz yine ABD’ye karşıt olan ülkelerden uzak durmanız gerekir.

Örneğin yanı başımızda bulunan İran’dan uzun süredir doğal gaz almayıp daha zahmetli olmasına rağmen farklı ülkelerden almaktayız. Gördüğünüz gibi biz bile çıkarlarımız doğrultusunda ABD yaptırımlarına uymak zorunda kalıyoruz.

Bilindiğinin aksine en çok doğalgaz üreten ülke Rusya değildir. ABD ortalama 736 milyar metreküp doğal üreterek en fazla doğal gaz üreten ülkedir.

Dünya genelinde geçen sene en fazla doğal gaz üreten ülke 920,9 milyar metreküple ABD oldu. Dünya genelinde üretilen doğal gazın yüzde 23,1’i geçtiğimiz sene içerisinde ABD’de üretildi. Amerika’yı 679 milyar metreküplük doğal gaz üretimi ile Rusya takip etti. Dünyanın en fazla doğal gaz rezervine sahip olan ikinci ülke konumunda olmasına rağmen, doğal gaz üretiminde İran 244,2 milyar metreküp üreterek üçüncü sırada kendine yer buldu.

Dünya’da en çok petrol rezervine sahip ülke Rusya iken en çok petrol üreten ülke Amerika’dır.