Dünya'da ki gerilime karşı Türkiye'nin alması gereken önlemler nelerdir?

Dünya’da yaşanan gerilime karşı Türkiye’nin alması gereken önlemler nelerdir?Görüşlerinizi/yorumlarınızı paylaşınız.

kendi safına çekilip etrafı iyice kollayıp gücünd güc katmalıdir

başka ülkelerle asla huzursuzluk çıkarmaması güvenliği güçlendirilmeli ve huzursuz edecek konulardan uzak durulamalı.

Savası tetikleyecek konularda daha sakin olması ,uzak durması.

Türkiye kendi güvenliğini tehdit edecek durumlar olmadığı müddetçe dışarıya müdahale etmemeli kendi iç sorunlarına yönelmeli bence .

Bence savunmaya ve askeri güce yatırım yapılmalı Suriyelilere değil.

Öncelikle bu durumda sakin kalıp bir taraf tutmaması gerekir.Daha çok yerli ve milli savunma saldırı aletleri geliştirmeli ve kendi başının çaresine bakmak yeterli olacaktır.

Ülkemiz özellikle ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan devletler arasındaki gerimlerde maalesef ki son dönemde aşırı zarar etmektedir. Özellikle S-400 füze sistemlerinin alımı ve ülkemizde konuşlandırılmak istenilmesi, ABD ve diğer Avrupu ülkeleri ile aramızda gerilimlere sebep olmuştur. ABD, Almanya, İngiltere, Fransa gibi NATO üyesi devletler bizim Rusya ile savunma sanayii konusunda işbirliği yapamayacağımızı, NATO üyesi olmamız sebebiyle bunun mümkün olmadığını savunmaktadırlar. Ve buna bağlı olarak, bizim ortağı olduğumuz F-35 Savaş uçağı alım hakkımızın iptal edileceği, hatta proje ortaklığında çıkarılacağımız konusunda bizi tehdit etmektedir. Ve yine yaklaşık son 10 (on) gündür Para birimimiz Türk Lirası ile oynamaktadırlar, değer kaybettirmektedirler. BİST (Borsa İstanbul) allak bullak edelmiş, endeks 82000 (seksenikibin) seviyelerine düşmüştür. Bu büyük bir ekonomik krizdir. Bu sebeple çok dikkatli olmalıyız. ABD’nin diğer ülkeler ile yaşadısı gerilimlere de izliyoruz. Bence ülkemiz gerilimlere uzak durmalıdır. Madem S-400 füze sistemlerini alıyoruz, o zaman Rusya, İran, Çin, Japonya, Hindistan, Azerbaycan gibi devletler ile sıkı ilişkiler içine girmeliyiz. Yeni bir birlik kurmalıyız. Aksi taktirde ekonomik açıdan çökeriz. Devlet halkımızı desteklemeli çalışana, memura, işçiye, emekliye ekstradan aylık 500 TL zam yapmalıdır, Temmuz zamı hariç ve Temmuz ayında normal zam da yapılmalıdır, kırmızı kalem yemiş, icralık olmuş memur, işçi, çalışan ve emekliler ile esnafa kredi imkanları tekrar sunulmalıdır. Böylece iç ekonomimiz canlanır ve daha rahat şekilde dış güçler ile mücadele edebiliriz. Yerli üretimler desteklinmelidir, Tarım desteklenmeli, dışardan ithalat sonlandırılmalıdır. Hayvancılık desteklenmeli, hayvan ithalatı Güney Amerika ve Avrupa ülkeleri yerine İran’dan yapılmalıdır. İçerdeki ekonomimiz düzelirse dış güçler ile daha rahat mücadele ederiz. Asya ülkeleri ile ticaret hacmimizi arttırmalıyız. Böylece rahatlarız.

Gerilmeyen toplum yetiştirilmeli önlemde tankı altay dağına kadar sürmek

Türkiye kendini siyasi ve ekonomik yönden güçlendirmede dışgüçlerde ondan korkar ve hicbir müdahalede bulunamazlar.

bence Akdeniz’de ve ege denizinde deniz güvenliğini sağlamak olmalıdır

Ekonomi düzeltildikten sonra her şey yoluna sokulabilir gibi gözüküyor.

Türkiyenin uyguladığı şuanki politika gayet güzel denge politikasıyla kimseye tam yanaşmıyor ama akdeniz şuan baya hareketli rusyaya yanaşması daha iyi olur.

İkinci dünya savaşındaki gibi tarafsız bir şekilde ilerlemelidir

Türkiyenin sadece yapması gereken sakinliğini korumak ve her ülkeyle gerekli samimiyeti ne olur ne olmaz diye korumaktır.