Dünyada tek din olsaydı ne olurdu?

insanlık tarihi boyunca tek bir inanç sistemi olsaydı bu ne olurdu?

Müslümanlık olabilirdi . Çünkü her bakımdan mantıklı ve gerekçeleri de vardır.

bence insanlıkta tek din olsaydı İslamiyet olmalıydı herkesi bir arada toplayan bir din çünkü.

dünyada tek din olsaydı İslam olmalıdır herkes müslüman olarak yaşamalıdır daha çok düzgün bir hayat olur

Din savaşları yaşanmazdı. Tek din değil de tek bir inanış olsaydı din bahane edilerek seçimler olmaz savaşlar çıkmaz insanların bireysel yaşamlarına karışılmazdı. Ama bu sefer de din içerisinde farklı mezhepler çıkabilirdi. Yani insanın içinde birini ayırmak ötekilestirmek varsa her şeyi bahane eder zaten. Niyet önemli olan

kendi yorumumu katmadan düşüneceğim kurulan ilk dini inanç hinduizm’dir temelleri M.Ö 2300’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Dünyada tek din olsaydı ve coğrafi keşifler yeniden yapılacak olsaydı büyük ihtimalle kültürel alışverişler sonucu tüm dünya Hinduizm’i keşfedecek benimseyecekti.İşin içine ilahi dinler karışmasıyla bu senaryo böyle olmadı elbette ama dünyada tek din olsaydı bu büyük ihtimalle Hinduizm olurdu ve tek din olduğu için ister istemez popülaritesi yüksek olacaktır.İnsanların fıtratında herhangi bir şeye inanmak araştırmak olduğu için ise ağırlıklı çoğunluk Hindu olacaktır

Bir Müslüman olarak bence Müslümanlık olurdu. Çünkü bizim dinimizde zorlama yok her şey açık açık anlatılmış ve örnekleri verilmiş. Bizim dirimizden biliriz ki her zaman af kapısı açıktır.

Tüm dünyada tek bir inanç sistemi olsaydı muhtemelen bu doğa dini olurdu veya güneş dini olurdu. Çünkü insanlar hep ilk başlarda bunlara inanmışlar sonra da ateşe inanmışlar. Zaten insanlık hep bir inanışa sahipmiş yoksa umutsuz yaşayamazlardır herhalde. Ama din savaşları olmazdı diyemiycem çünkü bununda bir kulpunu bulurlardı. Tanrı adına o kadar çok insan öldürdüler ki kendileri gibi düşünmeyen her insan onlar için potansiyel düşmandı. Dün okumuştum biri bir yerde paylaşım yapmış. Şeytan adına öldürülen insanlar tanrı adına öldürülenlerden daha azdır diye. Çok mantıklı çünkü tanrının adını kullanarak o kadar çok savaş yaptılar ki çok fazla masum insan ve asker öldü. Şeytan adına savaş çıkmadı onlar ayin dedikleri şeyde öldürüyorlar.(bu da çok saçma asla tasvip etmiyorum.) İnsan öldürmek için hep bir bahane var en kötüsü de tanrının adını kullanmak. Tanrı bize öldürmeyi yasakladığı halde bunu onun adına yapıyoruz. Tek bir dine ihtiyaç var o da tek tanrı inancı ve tüm insanları iyiliğe ve doğruya yönlendirmek. Bu da son din İslamiyet’te var ama onun bile adını kirletebilme cüretinde bulunabiliyorlar.

Böyle bir düşüncenin çok ütopik olması dışında,iyi olmazdı diyebilirim.Fikir çeşitliliği çok yönlülük iyidir.Şimdiye kadar gelişimimizi olumlu etkiledi.

Herkes aynı dine inanırdı ama bence yinede bazen sorunlar çıkabilirdi

Din tektir bana göre. şu an tek bir dinin farklı varyansları var. Tek tanrılı ve vicdan temelli.