Duş almak insanı neden rahatlatır?

Duş alınca insan rahatlıyor neden?

Tıp dilinde, yani Latince olarak değil de halk diliyle anlatacak olursak, Damarları genişliyor Kan dolaşımı hızı rahatlıyor, ve dolayısıyla insan da gevşeme oluyor, bir çok sinir sistemindeki nevruslar gerginlikten gevşeme haline geçiyor, bu fiziksel olarak gerçekleştiği gibi sinirsel olarakta rahatlamaya neden oluyor.

eğer soğuk suyla duş alınırsa kan dolaşımı iyileşir buda insanı estetik bir rahatlatmaya sokar

Suyun insan üzerindeki kötü enerjiyi attığını düşünüyorum. Bundan dolayı duş almak rahatlatır.

Duş almanın insanı rahatlatmasının en büyük nedeni bence terlemiş veya sıcak basmış tenimize değen suyun bizi temiz hissettirmesidir. Duş alırken kendimi çokhuzurlu ve mutlu hissediyorum nedensizce.

Duş Almak Neden Rahatlatır?

1-İnsanların Dinlenmesini Sağlar.

2-Cildimizi Nemlendirir.

3-Kaslarımız Gevşetir ve Gerginliği Alır.

4-Vücudu Toksik Maddelerden Arındırır.

5-Ağrıları Bir Nebze Giderir

6-Enerji Verir

Soğuk Suyla Duş Alırsak Ne Olur?

1-Bağışıklık Sistemimiz Güçlenir.

2-Akciğerlerimizi Açar Ve Nefes Alış Verişini Düzene Sokar

3-Beyni Uyarır(Depresyona Giren İnsanlara İyi Gelir).

4-Metobolizmamızı Hızlndırır .

5-Gözeneklerimizi Sıklaştırır Saç Dökülmesinin Önüne Geçer.

6-Kan Dolaşımını Hızlandırır.

Duş almak metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırır. Ciltteki ölü deri ve kirler temizlendiğinden gözenekler açılır. Beden kendine gelir ve gevşer. Bu sayede rahatlarız.

Gözenekleri rahatlatır. Stres ve gergin ruh halini alır. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışa atımını sağlar. İnsan vücudunda rahatlama sağladığı için, ağrıyan yerlerin ağrısını geçirme imkanı sağlar.

Duş Almak İnsanı Neden Rahatlatır?

Duş almak insanı öncelikle kirden arındırdığı için otomatikman rahatlama hissi yaratır. Temiz olmak insanı huzurlu hissettirir. Ve yorgun olan birine de duş al rahatla deriz. Ayrıca sıcak su cilde de iyi gelmektedir. Sıcak su Buhari cildinize ihtiyacı olan nemi de verir. O yüzden duştan çıkınca insan kendini ferahlamış hissetmektedir.

image">image

Bir Müslümanın en önemli şeyi temiz olmaktır.Duş almak vücudumuzdaki pislikleri arındırıp temiz olmamızı sağlar kan dolaşımını hızlandırır vucut sıcaklığını ayarlamasına yardımcı olur metabolizmayı hızlandırır.Sizlere tavsiyem banyoya girmeden önce bir bardak su için cunku kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

çünkü insan vücudundaki derilerini kirlenmesi yani havadaki pislikten dolayı nefes alamaması vücudun gevşemesinden dolayı duş alırsak kirlen alınır ve vücut sivrisinek düzenler nefes alır ve bu yüzden dolayı

Duş alarak yorgunluk gideriyor. Terleyen cildi temizliyor, ve yumuşatıyor. Ilık yada sıcak suyun damarları açıcı özelliği vardır. Kasların ve damarlar gerginse yumuşatıyor. Ciktteki gözeneklerin açılmasını sağlayarak vicudun dirençli olmasını sağlıyor.

Suyun insan üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Temiz ve güzel kokmak insanı daha iyi hissettitir. Psikolojik olarak da insan üzerinden kötü enerjinin atıldığına inanılır.

Burun ve ağzımızdan nefes aldığımız gibi derimizden de nefes alıyoruz burnumuz tıkandığında zor nefes alırız eğer su ile temizlersek rahatlar daha iyi nefes alırız
Derimizde hava gözenekleri vardır onlar tıkanınca nefes alamaz güzel bir duş alırsak rahatlarız ve kanımıza daha çok oksijen gider ve bu da beynimizdeki rahatlama duygusunu tetikler psikolojimizi düzenler

Bilimsel açıklamasını bir kenara bırakırsak temizlik hissi ruha iyi gelir

Duş almak yorgun iseniz yorgunluğunuzu alır ve rahatlamanızı sağlar . Duş almak cildinizi nemlendirir , kan dolaşımını hızlandırır ve daha kolay uyumanızı sağlar .

Duş almak insanı neden rahatlatır?

İnsan duş aldığında sıcak su ile rahatmala sağlar yorgunluğu alır. Bu yüzden insana rahatmala gelir.

Bunun bir kısım nedenleri psikolojik, bir kısım nedenleriyse psikolojik. Freud, Totem ve Tabu adlı kitabında suyun arınmak anlamına geldiğini söylüyor. Gusül de bununla açıklanabilecek bir durum. Nice aşırı ateist arkadaşlarım var ama gusül almadan rahatlayamıyorlar. Yıkanmamak, her şekilde kirli kalmak anlamına geliyor. Bu da insanda tiksinti oluşturuyor.
Öte yandan sıcak su, hem insanın üzerindeki mikropların ölmesine sebep oluyor hem de gözenekleri açarak rahatlamanızı sağlıyor. İnsan vücudu, sıcak kalabilmek için enerji sarf eder. Yani ısınabilmek için kalori yakarsınız. Bu da sizi rahatsız eder. Soğuk havada ağır iş yapmış gibi her tarafınızın ağrıması bu yüzdendir. Kuzey ülke insanlarının cılız, güney ülke insanlarınınsa yapılı olmasının sebebi de budur. Duşun altında su, hayli sıcaktır ama dışarıya adımınızı attığınız an, soğukla muhatap olacağınızı bilirsiniz. Bundandır duştan çıkmak istememeniz. Sıcak, sizin konfor alanınızdır. Soğukla vücudunuzu zorlarsınız. Tabsiyem, biraz sıcak biraz soğuk suyla duş almanızdır. Ben hep soğuk suyla duş alıyorum diyen sporculara da aldırmayın, vücudunuzun sertleşmesi kadar gevşemesi de gerek