Düşen bir asansördeysek zıplayarak kurtulabilir miyiz?

Düşen bir asansördeysek zıplayarak kurtulabilir miyiz?

O iş filmlerde oluyor asansör ortalama saatte 80 100 km hızla düşeceği için seninde böyle bir sıçrama yapamayacağın için :laughing:

Asansörde bu durumu yaşadım,normal çıktığı yada indiği hızla düşmüyor.Asansörlerde fren sistemi var ismini bilmiyorumda o devreye girdi ve durdurdu.Zıplama yada başka bir şey yapmadım,panik yapmak yada zıplamanın daha kötü sonuçlara yol açabileceğini düşünüyorum.Şöyle bir durum var Allah korusunda o halatlar kopar ve asansör duramaz zemine çakılırsa,içindekilerinin kurtulması mümkün değil.

Bir insan zıpladığında 2s/m zıplar . Asansörün ortalama düşme hızı 45m/s. 45m/s - 2m/s= 43m/s’dir. Buda ortalam saatte 158 kilometre hızla düşmemizi sağlar. Yani bu hızla düşen bir asansör’den düşersek yaşama ihtimali %0,10. Ama yine de en iyisini ALLAH bilir.

bunu bir yöntem olarak duymuşsun Fakat bu Pek işe yarar bir yöntem gibi durmuyor bence ama yavaş ol da düşen bir asansörde belki işe yarayabilir ya da en az zararla kurtulabiliriz.

Bu konuyla ilgili bir belgesel izlemiştim. Belgeselde en mantıklı yapılması gerekenin asansörün içerisinde vücudumuzu sıkıştırmak olduğu söyleniyordu. Yatay pozisyonda yere paralel olarak ayakların duvarlara koyularak itilmesiyle vücudumuzu germemiz gerekiyormuş.