Düşmanın karınca olsa kendini merdane tut atasözünün anlamı nedir?

Düşmanın karınca olsa kendini merdane tut atasözünün anlamı nedir ? Hangi durumlarda bu atasözü kullanılır ?

Bu atasözün de anlatılmak istenen, karşında ki kişi ister güçlü olsun ister güçsüz, ister küçük olsun ister büyük. sen bunlara aldanıp da karşındaki düşmanı hafife alma. Onu küçümseme. Her zaman uyanık ol ve tedbirini elden bırakma.

Karşımızdaki insanlar güçsüzde olsa onları asla küçük görmemeli ve her zaman tedbirli olmalıyız çünkü bizi olmadık anda yakalayıp bizi yenebilirler.

Düşmanın küçüğü büyüğü olmaz. Hiç bir şeyi küçümsememek gerek. Önlemimizi almalıyız.

Karşındaki düşmanın her kim olursa olsun asla küçümseme, kendini korumaya al. Karınca kadar küçük bir canlı bile bir sürüyle saldırırsa bir insanı yok edebilir. Kimseyi küçümsememeliyiz. (Ayrıca dünyadaki tüm karınca nüfusu dünyadaki insan sayısını defalarca katlar. Saldırırlarsa bizi yok edebilirler. Tabi biz aklımızı kullanır hallederiz ama zayiat veririz. )

Düşmanını hafife alma demek ama bir süre sonra karıncayı eziyosun.

Karşınızdaki düşmanlarınızın sizden daha güçsüz olabilir. Güçsüz olduğuna bakmayın. Siz onlardan çekinmediğiniz için sizin boş bulduğunuz bir anınızı bekleyip size bir zarar verebilir. Ne kadar güçsüz olursa olsun her zaman kendinize dikkat edin, sürekli arkanızı kollayın anlamlarda söylenir.

Düşman asla hafife alınmamalıdır. Nasıl olursa olsun kişi düşmana karşı her zaman tedbirli olmalıdır.

Düşmanın karınca olsa kendini merdane tut atasözünün anlamı;
Düşmanını her ne olursa olsun asla hafife alma her zaman tedbirli ol anlamına gelir.