E- Ticarette rekor artış!

E-Ticarette geçen yılın bu zamanına göre %93 arttığı söyleniyor.
En büyük sebebi pandemiden dolayı mı sizce?
İlerleyen zamanlarda bu durum küçük esnafı nasıl etkiler?

Kesinlikle pandemiden dolayı olan bir şey. Bu hastalık devam ettiği sürece de böyle devam eder. Tabi hastalık bitipte normale dönünce ne olacak o zaman göreceğiz.

Pandeminin etkisi de çok büyük ama sadece pandeminin etkisi yok.

Küçük esnaf 10 yıl önce yavaş yavaş ölmeye başladı zaten.


Pandeminin etkisi tabiki çok oldu. Halada online satışlar artmaya devam ediyor. Esnafa gelecek olursam bir an önce desteklenmeli yoksa dükkan kapanmaları artacak.

Zaten son birkaç senedir hayatımıza giren online alışveriş pandemi ile birlikte bambaşka bir boyuta geçti. Artık ekmeğimizi bile online söyler olduk. İyi yanları çok fazla ama küçük esnafı önümüzdeki zamanlarda malesef çok büyük etkileyecek gibi gözüküyor.

Bu sebeple esnaf çöktü 99 bin dükkan kapandı tabi bu yöneticilerin sorunu esnafın yanında olmadılar.

Pandeminin etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.İnsanlar bir mağazaya gidip alıcakları ürün mesela,kıyafetse denemekten çekiniyorlar.Zaten E ticaret piyasası her geçen gün büyüyor,herkes evinden çok kısa sürelerde alıcağı ürünü sipariş verebiliyor.Şimdi çoğu büyük marketlerin sanal marketleride kuruldu,gıda alışverişide internetten yapılabiliyor.Bazı ürünlerde gerçekten mağazalara göre internet sitelerinde daha ucuz oluyor,o yüzden rekor artış olmasına hiç şaşırmadım.Maalesef ki durum böyle devam ederse özellikle küçük esnaf olumsuz etkilenicek alışveriş yapan olmadığında kirasını,hatta hiç bir masrafını bile çıkaramıcakları hale gelicekler.

İnsanlar kıyafetlerden ziyade artık yiyecekleri bile gidip marketten almaktansa sipariş veriyorlar. Kolaya alışıldığı için bitse de çoğunluğu buna devam eder.

pandemi baya kişileri etkiledi malesef risk çok olduğu için daha çok e ticarete yönelme daha çok oldu

pandemi baya kişileri etkiledi malesef risk çok olduğu için daha çok e ticarete yönelme daha çok oldu

Günümüzde artık her şeyde olduğu gibi ticarette internet üzerinden yapılmaktadır çok fazla şaşırmamak lazım.

malesef küçük esnaf diye bişey kalmıyacak ileri vakitlerde

Elbette pandemiden dolayı. Pandeminin başlangıcı ile birlikte daha önce e-ticaret kullanmamış pek çok insan online alışveriş yapmaya başladı ve salgının etkileri azaldığında dahi bu alışkanlıklarını sürdürdüler. Ayrıca pek çok insan manav ve hijyen ürünlerini ilk kez pandemi sayesinde online olarak almaya başladı.

aslında hijyen demişken çok güzel bir yere değindin pandemi az da olsa faydalı kısımları oldu insanlara daha hijyenli daha temiz bir ortam yaratmalarına sebeb oldu kırıcı yanı daha çok ama her zaman olumsuz taraftan bakmamak lazım bu arada mathilda çok güzel bi karaekterdi hala seviyorum :slight_smile:

pandemi nedeni ile herkes onlien e ticarete yöneldi artık herkes istediği şekilde ihtiyacı olan ürünlere ulaşabilir oldu tabi bunda sitelerinde etkisi çok alıcılar ilk başlardan olan ön yargılarını tamamen yıktılar

Son yıllarda artık insanların eski hallerinden çıkıp internetten alışveriş yapma korkularını yenmesiyle oluşması gayet çok normal olduğunu ve mantıklı bakarsak da insanlar için de artık gerçekten aleternatif ve kolay bir seçenek. E tabi ki de insanlar yönelecek ve artış yaşanacak

E-ticaret pandemi yüzünden evden çıkamadıgımız için hepimize büyük kolaylık sağladı. E-ticaretin bu kadar yaygınlaşması ve kullanılmasın’daki artışında pandemin etkisi büyük elbette. İnsanlar bu kolaylıga iyice alışdı pandemi bittikden sonra bile kullanılmaya devam edilir bence, Küçük esnaf için devlet destek vermezse dükkan kapanmaları kaçınılmaz olur.

İnsanların alışverişlerini internetten yapmasının iki büyük nedeni var. Birincisi ve en büyük neden pandemi süreci, ikinci nedeni ise fiyatların daha uygun olabilmesi ve seçeneğin de çok olması. Esnafa zararı oldu evet. Birçok esnafımız kapatmak zorunda kaldı. Direnmeye çalışan ama zorluk çeken de bir sürü esnafımız var. Allah herkesin yardımcısı olsun.

E-ticaret bir çok kişi için kolaylık sağlamaktadır. Pandemi döneminde kapanmalarla daha da rövanşa geçti ve herkese hitap etmeye başladı. Bu süreç bu şekilde gittiği sürece küçük esnaf büyük ölçüde kötü etkilenecektir.

en büyük neden tabi ki pandemi. Küçük esnaf bu durumdan kötü etkilenecek. Ama şuan e-ticareti kullanan ve bunu avantaja çeviren esnaflarda yok değil…