E tipi Cezaevi nedir?

E tipi Cezaevi nedir? Burada kimlerin cezaları infaz eedilmektedir?

Ìki katli koğuş yapılandırması vardır f tipi cezaevine göre daha düşük suçlae vardıren az 2 kişlik olmak üzere 10 odali yataklar ranzlaar vardır havalandırma sistemi vardır

E tipi cezaevi iki katlı şeklinde koğuş olarak yapılmıştır.Oda sistemi F tipine göre farklı,suç seviyesi daha düşük olanlar yatmaktadır.
F tipinde insanlar pencersiz yerde en fazla 3 kişi,en az ise 1 kişi kalırken E tipinde ise en az iki kişi,en fazla ise on kişilik oda ve iki katlı ransalar vardır.Aynı zamanda demir parmaklık pencere ve havalandırma bulunuyor.
Yani E tipi,F tipine göre biraz daha rahattır.
Bunun yanısıra mahkûmları tekrar topluma kazandırmak adına iş,çeşitki dersler,konferanslar ve psikolojik destek verilmektedir.
E tipi cezaevi rahat gibi görünse de burada cinayet,tecavüz gibi ağır suç işlemiş kimseler vardır.Cezalarının yılına göre kaldıkları odalarda farklıdır.
Bazı ağır suç işlemiş kimseler özel tek kişilik hücrede kalırlar…

E tipi cezaevleri Şartları F tipine göre daha uygundur ,odalarda iki katlı koğuş sistemi uygulanır.

F tipine göre daha farklı yani suç seviyesi düşük kişiler katlı ve ayrıca iki katlı olarak yapılmıştır.

E tipi cezaevi iki katlı şeklinde koğuş olarak yapılmıştır. F tipine göre farklı,suç seviyesi daha az seviyede olanlar yatarlar. E Tipi Cezaevi’nde cinayet tecavüz gibi suçları işleyen kişiler bulunmaktadır.

E tipi cezaevi iki katlı şeklinde koğuş sistemi tarzın göre yapılmıştır. Oda sistemi ise F tipi cezaevine göre çok daha farklı ve suç seviyesi daha düşük kişiler burada yer almaktadır. Örneğin F tipi cezaevinde suçlular penceresiz yerde en fazla 3 kişilik en az 1 kişilik yerde kalırken E tipi cezaevinde bu durum daha farklıdır. En az 2 kişilik olmak üzere en fazla 10 kişilik odalar ve ranzalı yataklar bulunmaktadır. Bununla beraber havalandırma sistemi ve demir parmaklıklı pencere sistemi dahi yer almaktadır.

E tipi cezaevinde ilk katı yani en üst katı idareye aittir. Müdür ve yardımcıları dair bütün idareciler o odada kalmaktadır. En alt katlarda ise yemekhane bölümü bulunmaktadır. F tipi cezaevine göre biraz daha rahat bir yerdir. Orta kat bölümlerinde ise mahkumların koğuşları ve her katta 80 kişiyi barındıran müşahede bölümü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra suçluların çalışabileceği mutfak, temizleme yeri, kütüphane, spor salonları, konferans salonu, hamam, mescit, çamaşırhane, berber, özel ziyaret odaları, soğuk hava depoları ve daha birçok bölüm bulunmaktadır. E tipi cezaevinde suçlular biraz daha rahat olmakla birlikte onları topluma daha iyi bir şekilde kazandırmak adına çeşitli dersler, konferanslar ve psikolojik destek dahi verilmektedir.