Ecmain nedir ?

Ecmain nedir ? Hangi durumlarda dile getirmemiz gerekir ?

Dualarımızın sonunda amin ecmain deriz yani’ Allah dualarımızı hepimiz için kabul etsin " deriz.Kelime anlamı cümlemiz ,hepimiz için demektir.

Ecmain “Allah duanı cümlemiz yani hepimiz için kabul etsin” demektir. Her özel duanın sonunda söyleriz (ecmain amin).

Allah dualarimizi kabul etsin amin deriz dua ettiğimizi zaman Allahi andığımız zaman deriz

genelde duaların sonunda okunur. Ecmain kelimesi herkes için bütün olarak herşeyi ifade eder.

Her ettiğimiz güzel dualarimizdan hemem sonra söylenen kelimedir. Anlamı “cümlemiz” demektir. Yani Allah cümlenizin hepinizin duasını kabul etsin anlamında kullanılır. Arapça kökenli bir kelimedir.

Arapça kökenli ecmain kelimesi cemi cümlemiz, hepimiz için anlamındadır. Dua edildikten sonra bu kelime sıklıkla kullanılır.

Cümlemize,hepimize anlamında kullanılır.

Şöyle açıklayabilirim: Hani eğer biri hapşurur ise “Çok yaşa/İyi yaşa vb.” deriz ve karşıda ki de “Sağ ol hep birlikte.” cevabını verir işte "Amin ecmain"de hep birlikte anlamı taşır.

Ecmain kelimesi , Allah duanı cümlemiz yani hepimiz için kabul etsin anlamına gelmektedir. Biz müninler dua ederken tüm müslümanlar için de dua ederiz . Bu bir dua adabıdır. Dua edip amin dedikten sonra ecmain kelimesi kullanılır.

allah dualarımızı kabul etsin demek

Ecmain, Arapça’dan dilimize giren bir kelimedir. Özellikle amin ecmain seklinde kullanildigi görülmektedir. Anlamı “Allah duanı cümlemiz yani hepimiz için kabul etsin” demektir.

bir dua edildiğinde o anda dersin ecmain yane cumlemizi

Dua eden bir insana iyi dilekler belirtmek, toplum için edilen bir duaya Allah hepimiz için kabul etsin demektir.

dualarimizin kabul edilmesi sonunda amin ecmain deriz

Duaların sonun da kabul olması için denir

Duaların sonunda kabul olması dileklerimizi iletmek anlamında kullandığımız amin kelimesiyle paralellik gösteren bir anlamı vardır. Amin ecmain denir.

Allah duanı hepimiz için kabul etsin demek