"Edebim el vermez edepsizlik edene, susmak en güzel cevaptır edebi elden gidene" ifadesini yorumlayınız.

“Edebim el vermez edepsizlik edene, susmak en güzel cevaptır edebi elden gidene” ifadesini yorumlayınız.

Ben onların seviyesine inmem,edebi elden gidene de cevap vermem o onlara en güzel cevaptır anlamını vermektedir.

O edepsizlik yaptı diye sende ona edepsizlik yapmak zorunda değilsin. Sus ki hatasını anlasın. Cahille cahil olmaya gerek yok. Herkes kendine yakışanı yapar. Sende ona cevap verirsen iyi bişey yaptım sanır. O yüzden susup bir kenarda beklemek gerek.

Ne kadar güzel bir söz… terbiyesizlik eden kendine eder ben onun seviyesine düşemem diyor.

susmak diyor en güzel cevapdır boş insanlara fazla takılmayın

Mevlana’nın bir sözünden özetle dünya kadar bilgin, derya kadar ilmin de olsa anlatabildiğin karşıdakinin kapasitesi kadardır. Bazen insanlar amaca giden yolda herşeyi mubah görerek her türlü edepsizlikten geri durmaz, hile, hurda, çamur atma, çirkeflik yapma gibi bir çok hoş olmayan duruma başvurabilirler. Bu yüzden kendi karakterim ölçüsünde adil yollardan tartışma ya da çekişme yaşadığım biri sürekli hile hurda yolunda gidiyor, edepsizlikte sınırları zorluyor ise benim için de artık ortada kelimelerimden daha değerli bir şey kalmamış olduğundan onları ve zamanımı değmeyen insana harcamam. Bu yüzden bu söz benim için de felsefe niteliği taşıyor.

kötü davranış sergileyen insanların seviysenine inmem diyor yani

Hayvana şiddetin önüne geçmek için neler yapılabilir.Sorumu dikkate alındığında olan herşey aslında olmamasına rağmen olumlu olunabilmesi üzerine kurulu bir sistemdir.

güzel bir söz edepsiz ile edepsiz olmaya gerek yok diyor susmak en iyisidir

Edepsiz birine ne konuşsan boşa gidecektir.Çünkü onun anlayacağı dilden konuşursan senin de onun seviyesine inmen gerekir.Doğal olarak o zaman muhatap ta edepsiz olmuş olur.Böyle olmasındansa en iyisi susmaktır.

Söz gümüşse sükut altındır kelimesi o anlamı içermektedir.

Bu sözü çok seviyorum,güzel bir söz.Karşımdaki gibi davranıp onun seviyesine düşmem yoksa ondan farkım olmaz,cahille cahil olmam gibi…

ne kader güzel bir söz diyor ki size yapılana aynısıyla karşılık vermeyin sizde onların yerine düşersiniz önemli olan onlar gibi olmamak en güzeli susmaktır diyor

O edepsiz insanların seviesine inmem ve onlara susmakla cevap veririm

Aslında cahille münakaşaya girme gibi birşey o insanlara doğrusu bile göstersen yine bildikleri yanlışı yaparlar

Onun gibi edepsizlik edemem kendimi onun seviyesine düşüremem,ne dersem ne yaparsam anlamicagi için ona en güzel cevap susmak olacaktır.

Bir insana karşı edepsizlik edenlere susarak tepki göstermekte bir cevaptır demek istiyor.

Bunun gibi sevdiğim bir söz daha vardır. “Edepli edebinden susar, edepsiz ben susturdum sanar”. :slight_smile: Gerçekten bazen insanların seviyesine inmemek için susmak, onları görmezden gelmek gerekiyor. Bazı insanlar o kadar kaprisli ve dediğim dedik ki akraba olsalar çekilmezler o derece negatif enerji yayıyorlar. Edepsiz insan artık rezil olmayı göze aldığı için seviye kaybetmesi ve çevreye kötü lanse edilmesi umrunda değildir. Siz de ona karşılık vererek bir kavgaya girerseniz o kişiden bir farkınız kalmaz. Bu yüzden bazen susmak en güzel cevaptır. Erdemdir hatta. Bu tip insanlara aynı şekilde davranırsanız kendi çizginizi bozarsınız. Siz edebinizden ödün vermeden, çizginizi bozmadan yola devam edin. Bu kaybetmek değil, aksine kazanmaktır. Zira bu tür insanlarla yıllarca tartışsan bile sonuç değişmez. Edepsiz bildiğin aynı edepsiz. :smiley: