Edebiyat olmasaydı ne olurdu?

Edebiyat olmasaydı ne olurdu? Edebiyatın varlığı hangi alanlara katkı sağlamaktadır?

Aşk bugünki kadar değerli olmazdı ve belki hayat daha uzun veya kısa olabilirdi.

Edebiyat olmasaydı ilk olarak sıkıcı edebiyat dersleri olmazdı :rofl: . Şakayı bir kenara bırakalım dilin kuralları olmazdı ve o kadar saçma ve kuralsız diller ortaya çıkardı ki resmen dil kirliliği olurdu.

Edebiyat insanları ilkellik ve kabalıktan uzak tutar. Evet bilimsellik çok şey için yeterlidir ancak yalnızca bilim ve mantıkla kalan her şeyin sonucu yalnızca iyiliğe açılmaz, kötü sonuçlar da doğurabilir. İnsanların bildikleri ve öğrendiklerinin yanında iletişim kurmada ve birbirlerini anlamada; anlaşmada, onları ortak paydada tutacak duygulara da ihtiyaçları vardır. Edebiyat da tam bu noktada devreye girer işte. Evrensel bir dil olarak insanları bir arada tutmaya rehber olur. Bir arada tutarken de nasıl her insanın birbirinden ayrı olabildiğini de gösterir. Yaşayışlar, duygular her insanın tarihiyle ve deneyimleriyle yoğrularak farklılık kazanır. Bu da edebiyatta can bulur ve nesilden nesle; ırktan ırka aktarılır. Bir yerde tarihe de ışık tutmaktadır aynı zamanda edebiyat. İşte, edebiyat var olmasaydı aslında savaşlar olurdu yalnızca. Maddi manevi her şey yok olurdu insanlık için. Edebiyat ne kadar basit dursa da kimisi için, insanlık için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Edebiyat olmasaydı bir şey olmazdı.Çünkü edebiyat gereksinim değil bir sanattır bir dil sanatıdır.Eğer edebiyat olmasaydı ekstra bir eksiklik olmazdı.

evet bizim hayatımıza yön verir…duygularımız, coşkularımız, acılarımız anlatıyoruz bunları kağıda dökmüş oluyoruz…her şeyimizi hem kendimizle hem de başkalarıyla paylaşma olanağı buluyoruz…insanlığın devamı için edebiyat olmazsa olmazlarımızdandır…iyi ki var…ve hep sürsün…