EFT ve Havale Ücretlerinde Değişiklik Yapıldı

Bankalar tarafından bizlerden tahsis edilen EFT ve havale ücretleri ayrıca geri kalan hizmetlerdeki ücret, masraf ve komisyonlara indirim getirildi. BDDK ve TCMB tarafından yapılan düzenleme 1 Mart 2020'de geçerli olacak.

• Yeni alınan kara göre; 6 ile 67 TL arasında olan 1000 TL altındaki EFT ücreti 1 ile 5 TL arasına çekildi. 1000 TL ile 50 bin TL arasındaki tutarda EFT ücreti ise en çok 2 TL ile 10 TL arasında olacak.

• Bu sınırlar sırasıyla, işlem tutarının 1.000 lira ila 50 bin lira arasında olması halinde 2 lira, 5 lira ve 10 lira düzeyinde, işlem tutarının 50 bin liranın üzerinde bulunması durumunda ise 25 lira, 50 lira ve 100 lira şeklinde uygulanacak.
  • ">

Özellikle bankalardan bankaya transfer gerçekleştirilirken Yani para havalesi yapılırken Burada bazı bankalar üzerinden gerçekleştirilmiş olan para transferi esnasında kendi bankalarına bile gönderilirken bazen yüksek miktarlarda meblağlar kesilmekte idi bunun neticesinde insanlar para göndermeyi erteli Yolları ya da farklı yöntemler ile gönderme yapmaya çalışıyorlardı Aynısının bir benzeri olan bankadan bankaya EFT işlemleri ise genellikle insanların özellikle hafta sonu yapmak zorunda kaldığı işlemler arasına girdiği için yine buradan yüksek miktarlarda kesinti yapılıyordu özellikle yapılan son düzenleme neticesinde bunun ortadan kaldırılması hem buradaki işlem yapan insanların limitlerini artıracak hem de bankalara karşı olan güven duygusunun biraz daha yükselmesine sebebiyet verecektir.

Zaten normalde de ücret almaları bana göre saçma. Bu bankalar zaten kazanmıyorlar mı? Daha ne istiyorlar havale eft ücreti nedir allah aşkına…Bankadan bankaya para gönderiyorum senin bankanı seçmişim sen hala bilmemne ücreti kesiyorsun.Bu yüzden saçma geliyor bana. Herkes bir şekilde kazanıyor nasılsa. Ondan da almasınlar bir zahmet yani. Ne saçma bir dünyada yaşıyorum ya…

EFT - Havale ücretinin günümüzde hala alınması bence saçma. Alınmaması lazım. Ücretler iyi olmuş bence.

kuveytturk turkiye finans gibi bankalar eft ucreti almiyor tercih edilebilir.

Daha önceden ülke içerisinde de olsa bankalardan birbirlerine transfer gerçekleştirilirken EFT ve havale ücretleri oldukça Can yapmaktaydı özellik az bir miktar para bile gönderirse bundan yaklaşık olarak 15 kere 16 lira civarında bir para kesintisi yapılması insanların canını sıkan ve bankalara karşı var olan güvenin sarsılmasına etkileyen temel sebeplerinden bir tanesidir yönetmeliğin yeni ortaya çıkarmış olduğu EFT ve havale ücretlerinin düşürülmesi neticesinde insanların bankalara karşı güven duygusu sağlaması ve bunun neticesinde yatırım yapmasını da dahil olmak üzere banka üzerinden gerçekleştirilen Cem sayısının artırılması hedeflenmiştir buradaki temel amaçlarından bir tanesi insanların gönüllerini fethederek Buradaki banka üzerinden işlem yapmasını sağlamak ekstradan daha fazla işlem yapılması neticesinde daha fazla kazanç elde etmek amacıyla yapılmış olan bir harekettir ve onlar için asla gözüken bazı kitleler için Bazıları için gerçekten işe yarayan bir durumdur Çünkü gün içerisinde birçok kez transfer yapmak zorunda kalan insanlar bulunmaktadır.

Evet eft bedelleri düşürüldü fakat bazı bankalar eft bedeli almıyor o bankalar tercih edilebilir. Bence hiçbir banka komisyon almamalı.

Bankaların bu üç kuruş- beş kuruş aşkı herhalde iyi para getiriyor. Neyse ki benim kullandığım banka EFT, Havale ücreti almıyor. Buralara para kaptırmıyorum. Birde kredi aidat ücreti var her sene 125 lira nedir anlamadım.Zaten satıcılardan komisyon alıyorlar.

atm lerde de işlem bedeli alırlardı. yani bin lira para atardım ziraat bankası atm sinden ev sahibimin hesabına, 7 lira keserdi. ki iş bankası ve garanti bankasında da farklı zamanlarda farklı kişilere 100 lira gönderdim. 12 tl işlem bedeli almışlardı. resmen soygun. 1 yıl içerisinde yapılan işlemleri düşünsenize. resmen soygun. o yüzden hesap işletim ücreti almayan, banka havale eft ücreti olmayan bir bankanın hesabı var bende.

Gayet yerinde bir uygulama olmuş,göndereceğimiz paralardan çok yüksek miktarda kesintiler yapılıyor idi,buda işlerin aksamasına neden oluyordu,getirilen indirimi geri almazlar ise işlerini banklar arası transfer ile sağlayanlar için oldukça önemli bir gelişme.

Bankaların EFT ve havale ücreti alması kadar saçma bir şey yok yani şu zamana kadar kesilen ücretler bir araya gelirse ne kadar para kaybettiğimizi görebiliriz.

1 Beğeni