Eğitim kalitesine etki eden faktörler nelerdir?

Eğitim kalitesini etki eden faktörler nelerdir ? , eğitim kalitesi nasıl belirlenir.

Dershane özel dersler kursları hocalar ekstra kitaplar eğitime destek verir kalitesini artırır içinde heves olacak tabi en önemli olan bu

Eğitim kalitesine etki eden faktörler öğretmenin kalitesi, öğretim sistemi ve öğretme teknikleri, tüm herkesin eşit eğitim ve katılım hakkı, eğitime tüm bireylerin yani velilerin Rehber Danışmanlarınında dahil edilmesi, verilerin işlenmesi, raporlanması, ders dışı zamanlarda öğrenciye ulaşmayı sağlayan dijitalleşmedir.

nitelikli öğretmenler, memuriyet kafasından kurtulmuş idareciler, bilinçli veliler sayesinde eğitim kalitesi artar. Çocuklara yarış atı muamelesi yapılmaması da çok önemli bence.

Eğitim sürecine dahil olan birçok şey egitiminn kalitesini düşürür yada yüksektir.
Eğitimde bulunan girdiler ve çıktılar değişkenlik gösterirse eğitimin kalitesinde farklılık olur.
Örneğin öğrenci, öğretmen, eğitimde kullanılan araç ve gereçler, eğitim ortamı, aile ortamı, çevre, sosyal faaliyetler , öğretim yöntem ve teknikleri , idarecilerin tutumları gibi bir-çok eğitim sürecine girdi sağlayan konular eğitimin kalitesini belirler.
Öğrenci seviyesi ve ne kadar çaba gösterdiği,
Öğretmenin öğretim yöntem ve tekniklerine ne kadar hakim olması
Öğretimde kullanılan araç ve gereçlerin eksiksiz olması
Öğretimde kullanılan teknolojik desteklerin tam olarak ve verimli bir şekilde kullanabilmes
Eğitim ortaminin cok iyi bir sekilde düzenlenmiş ve öğrencilere rahat bir öğrenme ortamı sunmasi
Öğrenmeye destek amaçlı gezi ve sosyal faaliyetlerin düzenlenmesi
Öğrencinin evde de öğrenme ortamının çok iyi bir şekilde düzenlenmiş olması
Öğrenciye destek olan ebeveyn tutumu
Okul için daha özgürce yeniliklere açık bir ortam sağlamaya çalışan idareci tutumu
*Gibi bircok durum eğitimde kaliteyi etkileyen faktörler arasında yer alır.

Eğitim faktöründe oldukça bilgili ve eğitimi tam veren öğretmenler olması gerekiyor. Bir çok örnek üzerinde detaylı anlatımlar yapılması gerekiyor.

Eğiti kalitesini kötü etki eden faaliyetler:
1=Ders çalışırken odada telefon olması
2=Ders çalışırken odada telefon olursa aklımıza ders dışı faaliyetler gelir…
3=Kendimize ders çalışma programını uymalıyız ve dağınık ders çalışırsa öğrendiği konuyu anlamaz
Örnek:1tes Türkçe çözdükten sonra 1test matematik çözmemeliyiz.

Eğitim kalitesini etkileyen en büyük faktörler okuduğunuz okul dersinize giren öğretmenlerdir. Ve de tabiki nasıl bjr eğitim aldığınız sizin gelecekte gireceğiniz işlerde de size sorulan bir sorudur.

Öncelik olarak eğitim sistemi başta geliyor. Daha sonra eğitime verilen değer ve yatırım. Bunları yapan ülkeler her daim önde olmuşlardır.

En başata eğitmenlerin ne derece bilgiye sahip olup olmadıkları eğitimin kalitesini belirleyen en önemli etkendir. Sonra öğrencinin çalışması ve okulun alt yapısı önemlidir.

İlgi çok önemli ama devlet okullarında bunu fazla göremeyiz ama özel okullarda işin içine para girdiği için daha çok ilgi görürsünüz hocalar sizin peşinizden koşar özel kitap aldırırlar teknikler gösterirler kendimden biliyorum bir beğeninizi alırım

eğitimin kalitesini etkileyen bir çok faktörler vardır. örneğin bir öğretmenin bilgi düzeyi bile eğitimin kalitesini etkiler. bir diğer unsur ise sınıf mevcut sayısı. bir sınıfta ne kadar az öğrenci olursa öğretmen her öğrenci için daha fazla zaman ayırabilir. buda daha kaliteli eğitim demektir. ülkemizde ne yazık ki hala 35-40 mevcudu olan sınıflar bulunmaktadır.

1.Öğretmenin alanındaki yetkinliği.
2.Öğretmenin kullandığı yöntem ve teknikler,
3.Okulun imkanları
4.Öğrencilerin hazırbulunşluk, güdülenme düzeyi
5.Öğrenme için gerekli iklimin oluşturulması. Okul aile işbirliği sağlanması
6.Öğrencinin kendi öğrenme yöntemini bilmesi