Eğitimde buzkıran tekniği nedir? Buzkıran tekniği nerede uygulanır?

Eğitimde buzkıran tekniği nedir?

Buzkıran tekniği nerede uygulanır?

Bilgi verebilir misiniz?

Buzkıran tekniği: Atama, tayin, göç, sağlık problemleri, sınıf derecesi düşürme, eğitime geç başlamak gibi nedenlerden dolayı eğitim ve öğretime akademik takvimde belirlenen zaman diliminde başlayamamış öğrencilerin belirlenen plan dahilinde eğitime başlamış ve belirli düzeyde aşama kaydetmiş öğrencilere uyum sağlayabilmesi ve zorluk çekmemesi için geliştirilmiş bilimsel bir tekniktir.

Buzkıran tekniğinin amacı: Amaç kesinlikle öğrencilere yeni bir bilgi öğretmek değildir. Hali hazırda eğitim gören öğrenci grubu ile bu gruba dahil olacak olan öğrencinin tanışma ve kaynaşma sürecini hızlandırıp hem yeni gelen öğrencinin adaptasyonunu hızlı ve sorunsuz bir şekilde halletmek hemde öğrencilerin dikkatini mümkün olan en kısa sürede tekrar eğitim ve öğretime çekmektir.

Buzkıran tekniğinin uygulanışı:Öğretmen yönlendirici pozisyonunu üstlenerek sınıftaki öğrencilerin yeni gelen öğrenciyi tanımasına yardımcı olacak sorular sordurmaya çalışır. Aynı şekilde yeni gelen öğrencininde cevaplar vermesine ve kendisini iade etmesine yardımcı olur.

Buzkıran tekniği, genelde eğitimden geri kalmış veya köy okullarında okuyup fazla bilgi edinemeyip, yurt dışından Türkiyeye okumaya gelip ama Türkiyede yeterli düzeyde olmadığı kanaatına varılan öğrenciler normalde okuduğu sınıf derecesinin altında sınıftan başlar. Örnek verecek olursak, bazı köy okullarında doğru eğitim verilemiyor bu yüzden normalde okuduğu sınıfın çok çok altında olduğu için daha da aşşağıdan tekrar okumak zorunda kalmasıdır. Köy okulunda 5.sınıf olan bir öğrenci büyük şehire gelince 2. veya 3. sınıftan başlatılabilmektedir. Afganistan da Lise son sınıf öğrencisi olan bir çocuk Türkiye de okumak zorunda kalınca Lise 1 veya Lise 2 den okutulmasına BuzKıran Tekniği denilir.

Geçmişte alınan eğitimin yetersiz görülmesi ve diğer öğrenciler ile seviye olarak aynı olması için uygulanan bir tekniktir. Örnek vermek gerekirse biz Suriyeli bir arkadaşımızı düşünelim. Bu arkadaşımız Türkçe dersini geçmişte görmüş fakat sonrasında Türkiye ye gelmiş. Ama aldığı Türkçe eğitimi yetersiz. Bulunduğu sınıf da diğer arkadaşlarına göre seviye olarak çok geriler de. Bu ve buna benzer bir çok durumda buzkıran tekniği uygulanır.

Amaç: Bireyin bilgi olarak, seviye olarak ilerlemesi ve normal düzeylere gelmesi.