Egzersiz yapmanın vücuttaki fiziksel etkileri nelerdir?

Egzersiz yapmak vücutta ne gibi fiziksel etkilere neden olur ?

Vücudu zinde tutar, kan dolaşımını arttırır düzenli yapılırsa yaşam süresi uzar.

Calismayan vucut organlarinin calismasini saglar kaslar rahatlar gevser hareket eder her bakimdsan vucuda faydaliduir

Kas kuvveti, dayanıklılığı ve esnekliği, kilo verme ve koruma, psikolojik durum ve uyku kalitesini düzeltmede, kronik ağrıyı azaltmada bir çok katkısı vardır. Ayrıca egzersiz; kişinin kendisine özsaygısını yükselterek stres yönetimi üzerine de etkili olur ve anksiyete, depresyon, zihinsel gerilimi azaltır.

Normal bir insan vücudu aslında hareketli bir hayata göre programlanmıştır. Ancak günümüzde insan, doğasından uzaklaşmış ve hareketsiz yaşama yönelmiştir. Ama gün içerisinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu hareketliliği, yapacağımız sportif aktivitelerle bir nebze olsun sağlayabiliriz. Bu da bizim daha sağlıklı bir yaşam sürmemize yardımcı olur.

Vücudumuzdaki gereksiz ve fazla suyu atmamıza yardımcı olur. Egzersiz yapmak vücudumuzdaki kireçlenmeleri engeller. Hem de vücudumuzun düzgün görünmesinde yardımcı olur. Günlük olarak 10 dakika tüm vücut egzersizi yaparak sağlıklı olmamız için bir adım atabiliriz.

etkileri: Kas kuvveti, dayanıklılığı ve esnekliği,kilo verme ve koruma,kan dolaşımını arttırma ve hayat sürenizin artmasını sağlar ayrıca haftada 2-4 gün 20-30 dakika düzenli egzersiz şarttır

Egzersiz yapmak vücudu sıkılaştırır. Şekillendirir gücünüze güç katar. Özellikle de ağırlık antrenmanlarıyla daha belirgin kaslarınız olur .

Kas kütlesini artırır gençlik ve zindelik sağlar.
Cildi güzelleştirir ve sıkılaştırır.
Kilo kontrolü sağlar.
Refleksleri geliştirir.
El ayak koordinasyonunu sağlamada yardımcı olur.
Vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlar bu da kişinin kondisyonunu artırır.

yağ yakar ,vucut şekillendirir,cildi sıkılaştırır ,yaşlanmayi geciktirir , ağriyi azaltir(günumuzde çogu ağrilar hareketsizlikten olur çünkü) kemikleri rahatlatir güzelleştirir ve genç tutar

Egzersiz insan vücudunu daha zinde olmasını sağlıklı ve dirençli olmasını sağlar.

Egzersiz yapmak kimi kişiler için bir motivasyon kaynağı olma özelliği taşırken kimileri de sağlık için egzersiz yapar.

Genellikle egzersiz yapan insanların sağlıkları daha iyidir.Bu insanlar daha az hastalanırlar

Egzersiz yapmanın vücuda faydaları çoktur. Tabiki doğru ve düzenli yapıldığı zamanlarda faydalı olur. Bunun için günlük düzenli ve programlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Egzersiz yapmanın faydaları şunlardır;
1-Sağlıklı bir yaşam

2-Güçlü bir bünye

3Uzun bir hayat ve bir çok faydaları bulunmaktadır. Bunların üzerine düzenli egzersizler bazı hastalıkların tedavisinde de yardımcı olmaktadır. Egzersiz yapan birisi ile yapmayan arasında çok fark bulunmaktadır. Mesela egzersiz yapan bir insanda nefes dargınlığı yokken yapmayan insanların çoğunda nefes dargınlığı bulunmaktadır. Egzer yapılan yerede dikkat etmek gerekir mesela, ama çoğu insan bunu dikkate almaz. Fakat buda büyůk incelik ister. Egzersizler doğru yapıldığı zaman güzel olur.

Hem insanın vücudunu geliştirir,rahatlatır,yaşlanınca kendini genç hissettirir ve gösterir hem de vücuttaki kasların gelişmesini sağlar

Egzersiz vücuda fiziksel ve psikolojik faydaları olan düzenli fiziksel alışkanlıklardır. Bu spor koşu olacağı gibi her gün belli bir görevi fiziki olarak yerine getirmek de sayılabilir. Egzersizin faydalarını iki başlık altında değerlendirirsek bunlar fiziksel fayda ve psikolojik faydadır.
Fiziksel olarak ;

 • Kas kuvveti, artırır.
 • Kalori yakarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Eklem ve kas ağrılarını azaltır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Terleyerek vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Yağ ve glikoz değerlerini dengeler.
 • Psikolojik olarak ;

 • Vücudun endorfin hormonu salgılayarak mutlu hissetmemizi sağlar
 • Strese bağlı uyku bozukluklarını düzenler,
 • Özgüveni arttır.
 • Anksiyete ve depresyonun gerilemesini sağlar.