"Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" sözü kime aittir?

“Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” sözü kime aittir?

Bu söz hangi dönemde kim tarafından söylenmiştir?

Kraliçe Marie Antoinette ye ait olduğu iddia ediliyor.

Bu söz Marie Antoinette’ye aittir. Zamanında Fransada ekmek kıtlığı varmış. Bunun üzerine Marie Antoinette taç giyme töreninde bu sözü söylemiş.

Marie Antoinette ye aittir. Fransa da ekmek yokken bu sözü halka söyledi.

Fransa kraliçesi Marie Antoinette söylemiştir bu sözü ülkede ekmek kıtlığı olduğu zaman madem ekmek yok o zaman pasta yesinler diyerek halkı kızdırmış ve sonunda tahttan indirilmiştir.

Bu söz aslında zamanla deforme olmuş ve yanlış aktarılan bir sözdür. Fransız devriminin öncülerinden olan J.J. Rousseau “İtiraflar” isimli kitabında söyle anlatmıştır;
Adı bilinmeyen bir prenses, oyun oynadığı sırada hizmetçilerin ekmeğin bittiği yönündeki konuşmalarını duyması üzerine lafa karışarak “qu’ils mangent de la brioche” demiştir. Yani “Ekmek bulamıyorlarsa brioche yesinler” demiştir.
Brioche içerisinde yüksek miktarda yumurta ve tereyağı barındıran bir çeşit fransız ekmeğidir.
Söz atfedildiği gibi Kraliçe Marie Antoinette’ye ait olmadığı da bu yazıdan anlaşılmaktadır.

Fransa’da zamanında ekmek bulunamadığında Fransa Kraliçesi söylemiştir. Ama bu söz günümüze gelene kadar değişmiştir. ASLI BÖYLE DEĞİLDİR.

Bu sözü Fransız kraliçe söylemiştir. Bu kraliçenin adı ise Marie Antoinette dir.

Fransada Kraliçe olan Marie Antoinette kendisi lüks şekilde yaşamış ve hiç kıtlık görmediği için halkın ne durumda olduğunu bilmeyerek ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler demiştir bunu duyan halk cevapsız kalmamış ve onun hükmünü sonlandırarak tahtını elinden almıştır

XIV. Louis’in taç giyme töreni, Paris’teki ekmek kıtlığının doruğa ulaştığı sırada Marie Antoinette tarafından söylenmiştir.

Fransa kraliçesi Marie Antoinette tarafından söylenmiştir. Bazı uzmanlar tarafından bu sözün aslında böyle olmadığı ifade edilir.

Fransa kraliçesi ünvanına sahip Marie Antoinette söylediği belirtilmektedir ancak kesin olmadığına dair söylentilerde vardır.

Marie Antoinette (Fransa kraliçesi) 'nin söylediği söylense de bunun tarihi açıdan bir kaynakçası yoktur. Şu şekilde söylenir: Marie Antoinette pastayı çok severmiş fakat halk o kadar fakir ve açmış ki bu kraliçeye söylenince oda ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler o zaman demiş. Fakat bunu pasta derken pogaça anlamında birşeyi söylediği söyleniyor fakat bunu da söylememiş olabilir. Bu şekilde söylediği halka söylenince de halk zaten isyan etmeye yer ararken sarayı basıp Marie Antoinette yi idam ederek tahttan indirmişlerdir.

“Ekmem bulamıyorlarsa pasta yesinler .” sözü Marie Antoinette tarafından söylendiği düşünülüyor ama bunun Marie Antoinette yi kötülemek ya da sözü popüler yapmak amacıyla yapılmış . Onun söylediğine dair hiçbir kanıt yoktur