Ekmek fiyatlarındaki artış nedenleri nelerdir?

Ekmek fiyatlarındaki artış nedenleri nelerdir?

Un gibi ekmek yapımında kullanılan hammadde fiyatlarının artışı ve ekmeğin dağıtımında nakliyesinde kullanılan akaryakıt fiyatlarındaki artışlar gibi bir çok sebepten ötürü ekmeğin de fiyatı artıyor.

Tabi ki kurdaki yükselmedir. Türk lirasının değer kaybetmesiyle yükselen dolar kuru her şeye vurduğu gibi ekmek fiyatlarına da yansıdı.

TÜRK lirasının değer kaybetmesi ve un fiyatları nın yükselmesi dir.

Un ve diğer kullanılan malzemelerin doların artışıyla maliyet ve fiyatlarının artması sebebiyle ekmek fiyatları artmış ve daha da artacak gibi durmaktadır.

un fiyatlarının artmasıdır

ani artan un fiyatları. Gerçekten üzücü…Ekmek bile alırken 2 kere düşeneceğiz.

Ekmek fiyatlarındaki artış nedenleri nelerdir?

Son zamanlarda her şeye zam üstüne zam geliyor. Un da bu zamdan nasibini aldı, unun fiyatı yükseldikçe bu yükseliş ekmeği de etkiledi. zamlardan dolayı en çok fiyat artışı gösteren ürünler arasında yağ ve un ön sırada gözüküyor, hele marketlerde Yağ kalmamış gerek halk çok alıp stok yapmış. Gerek de marketler kaldırmış. Allah sonumuzu hayretsin.

Arz talep meselesi biraz da. Evet, un fiyatları yükseldi, sonra kamyonlarla fırınlara taşınması, o fırının yanması için odun alınması gibi mali yükler olunca ister istemez fırınlarda ekmek fiyatları arttı.

Ekmek fiyatlarındaki artış, DOLARIN hızla yükselmiş olması 1. nedendir. Bu sebeple artan mazot fiyatları gübre, çiftçilerin buğday satış fiyatını artırmıştır. Fırıncının unu pahalıya alması ekmek dağıtımındaki mazot fiyatlarından dolayı ekmek fiyatlarını mecburen artırmıştır. başka türlü olması mümkün değildir. herkes bir şekilde kendi için bir gelir elde etmek zorundadır.

Herşeyin fiyatı arttı, ekmeğin fiyatı'nın artmasıda normaldir, un fiyatlarına bile zam gelmişken ekmeği ucuza vermek fırıncılara zarar ettirir.

Ekmeğimiz bile yerli olmadığı için. Dünyada tarım potansiyeli en yüksek 6.ülke olmamıza rağmen yıllardır uygulanan yanlış politikalarla buğday bile üretemez hale gelip Rusya’dan ithal ettiğimiz buğdayla ekmek üretiyor olduğumuz için. Bugün çok akıllı! sözde sanatçının biri 'Gerekirse simit yiyeceğiz ama bu günleri atlatacağız." demiş. Buğdayın Rusya’dan, susamın Afrika’dan sıfır vergiyle ithal edildiğinden bahsetmeden !

Çok basit fiyatı belirleyen talep ve arzdır. Ekmek fiyatğndaki artışı dolaylı yoldan etkileyen yabancı para birimide vardır, yani dolar. Ekmek neden yapılır un ve su peki un neden yapılıyor buğdaydan, buğday üretmek içinde, arazinin ekilmesi ve biçilmesi gerekir Bunun içinde mazot yani petrol gereklidir. Bizde mazotu yurt dışından dolarla aldığımızdan doların TL karşısında artışı yada azalış ekmek fiyatlarını dolaylı olarak etkilemektedir. Birde insanların gereksiz yere ekmeğe talepte bulunmaları yani bu gün bir ekmekle doyarken yarın ekmek bulamıyacaz diye iki ekmek alarak fiyat artışını tetikletmektedir.

Üreticiden tüketiciye gelene kadar onlarca aşamadan geçiyor ekmek. Her ürüne zam gelir de ekmeğe gelmez mi…

Ekmeğin hammaddesi undur . Una fiyatına zam geldiği için bu durum ekmek fiyatına da yansıyor . Doların yükselmesi de sebeplerinden biridir .

artan maliyet fiyatlarıdır. unun torbası almış başını gitmiş yine aynı şekilde suya oduna elektiriğe kiraya da zamlar geldi hal böyle olunca fiyatlarda artıyor

tabiki kullanılan un ve çalıştırılan personelin vede işyeri kiralarının artmasından dolayı fırıncılarda ekmeğe zam yapıyorlar.

Unun fiyatının yüksek olması

Dolarda ki artış sebebi un fiyatlarını etkilemektedir. Bu sebeple un pahalıya alındığı için ekmek fiyatları da yükseltilmiştir.

Bence dolarla alakası yok üretim yapmıyormuyuz sebebini bilmiyorum ama bu artışlara önlem alınmalı bence