Ekonomi'nin Gidişatı

Ekonomi’deki yüksek fiyatlar nasıl düşürülebilir?

Şuan siyasi belirsizlik mevcut, benzin fiyatları da stok kısıtlamasından dolayı artışı oluşmaktadır.

Üretim yapmalıyız, üretim sayesinde dışa bağımlılığımız bir nebzede olsa azalmış olacak, bunun sayesinde yüksek fiyatlarda da düşüş olduğunu görebiliriz.

Ekonominin gidişatı bu dönemde biraz daha geriye doğru gidiyor. Devlet borçlanmaları , örtülü ödenekler , vergilerin artırılması, üreticinin omuzundan yük kaldırmak yerine onun borçlu hale getirilmesi, ülke kaynaklarının yabancılar peşkeş çekilmesi, IMF 'den alınan borçların ödenmemesi, saray masrafı, açlık sınırının 1600tl olması gibi nedenler ekonominin gerilemesine etki eden başlıca etkenlerdir.

Ekonominin gidişatı gerçekten hiç hayra alamet değil ve günden güne çok daha kötühe gidiyor. Piyasa fiyatlarını düşürebilmek için öncelikle ekonomide dışa bağımlılığı minimum seviyelere indirmek gerekiyor. En temel ihtiyaçlarımızı dışarıdan ithal ettiğimiz için doların da sürekli artmasından dolayı ekonomimiz resmen tepetaklak oldu. Üretimi arttırmak için çalışmalar yapılmalı ve teşvikler arttırılmalıdır. Devlet her zaman yerli üreticisinin arkasında durmalıdır. Bu sayede ekonomi düzeltilebilir.

Ekonominin şu anda gidişatı pek fazla iyi değil. Özellikle bazı ürünlerimiz çok pahalıya satılıyor. Ne olursa olsun dışarıya bağlı kalmadan ülke içinde bunu çözmek gerekiyor. Dışarıdan mecburi olmadıkça ürün almamak gerekiyor.

Cok fazla dış ülkelere bağımlı bir ülkeyiz. Kendi üretimimizi yapmalıyız. Büyük firmalar mümkün olduğunca dolarla alışverişi azaltmalılar.

Ekonomi harika, şuan en üst düzey ekonomi bizdedir. Ekonomimiz gittikçe daha da gelişecektir diye düşünüyorum.

Türkiye’nin şuan ekonomide ki en büyük problemlemi üretim yapmamaktır. Sürekli dışarıya bağımlı bir ülke olduğumuz için ekonomimizdeki olumsuz gidişat normal karşılanmaktadır. Bunu çözmek için en iyi yol üretim yapıp ihraç etmemiz.

Ekonominin gidişatı fena değil. Ama işsizlik oranı çok. Bence bu oran kapatılırsa üretimde fazlalaşır diye düşünüyorum.

Ekonominin gidişatı hiç iyi değil benzinden tutun motorine altına varana kadar her şeye zam geldi.Hayat şartları inanılmaz pahalı buna ekonomik krizin etkileride çok fazla. Kendimiz üretmiyoruz ,ülkede üretim yok ithalata dayalı bir ekonomimiz var.Dışarıya bağımlıyız.Önce bunu yok etmeliyiz üretim artacak böylece istihdam artacak işsizlikte azalacaktır.Ama biz nabıyoruz fabrikalar kuracağımıza daha da olan fabrikaları kapatıyoruz yada özelleştiriyoruz.

Ekonomi gitmiyor ki gidişatı olsun. Ekonominin yoluna girmesi için önce dışa bağımlılık ve dış borçlar yok edilmelidir. Ülke kendi üretimini sağlamalıdır. Elimizde imkan olduğu halde, verimli topraklar ve denizlerle çevrili bir ülke olduğumuz halde gelişme kötü.

Günümüz Türkiye’sinin ekonomik durumu çok kötü. TÜİK verilerine göre enflasyon oranı her ne kadar yüzde 20 civarında olduğu söylense de aslında yüzde 47’lerde olduğu yabancı bilim adamlarınca kanıtlanmıştır. İnşallah daha iyi yerlere geliriz ve bu günleri anı olarak anlatırız.