Elektrikten tasarruf verebilmek amacıyla hangi yöntemler uygulanmalıdır?

Elektrikten tasarruf verebilmek amacıyla hangi yöntemler uygulanmalıdır?

">

Elektrikten tasarruf amacıyla,elektriği az kullanan ampüller tercih edilmeli,gereksiz yere ışıkları açık bırakmamalıyız.

Işıklar boş yere açılmamalı tasarruf ampulleri kullanılmalı gereksiz olmadığı sürece fazla ampul kullanılmamalı

Kullanılmayan şarj cihazları, kettle, çay makinası, tıraş makinası, tost makinası gibi cihazlar prizden çıkartılmalı. Kullanılmayan odalarda aksesuar olarak kullanılan aplik vb aydınlatmalar kapatılmalı. Elektrik sarfiyatı az olan ampüller tercih edilmeli.

Elektrikten tasarruf etmek için sensörlü lambalar kullanabilir Işık’ları boş yere Işık’ları açık bırakmayarak elektriksen tasarruf edebiliriz

Olabildiğince eski teknolojik aletleri prizde bırakmayıp tasarruf lambaları kullanıp beyaz eşya alırken özellikle düşük kilovat harcayıp yüksek performans verebilen cihazlar seçerek ne kadar bu eşyalar pahalı olsa da uzun vadede faturalardaki tasarruf sayesinde geri dönüş yapacaktır

herkesin evde olduğu saatler de uygulanan fiyat daha fazla oluyor genelde gece daha ucuz diye biliyorum çamaşırları ve ütüleri bu saatlerde yapmak bir nebze azaltır bence.

Günümüzde elektrik kullanımı yaygınlaşarak hayatımızın her alanına girmiştir. Gelişen teknoloji ile beraber elektrik adete temel ihtiyaçlarımızdan birisi olmuştur. Hayatımızda önemli bir yere sahip olan elektrik enerjisini sanki hiç bitmeyecekmiş gibi düşünüp kullanmak yerine daha dikkatli ve tasarruflu kullanmamız gerekmektedir.
Elektriği tasarruflu kullanma konusunda en önemli olan doğru ampul seçimidir. Evlerimizde, iş yerlerimizde kullandığımız alanlara uygun doğru tasarruflu ampuller seçmemiz gerekmektedir. Doğru ampulleri seçip yerleştirdikten sonra da boş yere o ampulleri yakmamız, sadece ihtiyacımız olduğu anlarda yakmamız gerekmektedir.
Evlerimizde, iş yerlerimizde kullanacağımız beyaz eşyaları, elektrikli küçük ev aletlerini alırken az enerjiyle çok verim alabildiğimiz tasarruflu markaları seçmemiz onlardan almamız önemlidir. Tasarruflu olarak seçip aldığımız aletleri ihtiyaçlarımız doğrultusunda kontrollü bir biçimde çalıştırmalı, boş yere çalıştırmamalıyız.
Isınmak ya da serinlemek için kullandığımız klimaları, vantilatör ve ısıtıcıları alırken de az enerji çok verim ilkesine dikkat ederek almalı, lüzumsuz yere kullanmaktan sakınmalıyız. Evlerimize mümkünse ısı yalıtımı yaptırarak klima gibi elektrikli ısıtıcılarımızın kullanımını en aza indirmeliyiz.

boşa takılı prizler çekilmeli, evden çıkarken ana şartel indirilmeli, boşa yanan ışıklar söndürülmeli, TV müzik sistemi uydu alıcısı gibi cihazlar kullanımı bittikten sonra fişleri çekilmeli

Ampulleri gereksiz yere açmamak gerekir, buzdolabını günde bir veya 2 saat aralıklarla dinlendirebiliriz. Saç kurutma makineleri yerine bornoz veya saç havlusu kullanarak saçımızın kurutma işlemini yapabiliriz. Çok elektrik tüketen ampül yerine daha az enerji tüketen ampulleri tercih edebiliriz.

Güneş paneli en mantıklısı büyük paketlere gerek yok kısa zamanda kâr edebilirsiniz. Yada adaptör ve 12v ürünler kullanarak

Elektriklerde tasarruf yapmak için ilk olarak kullanılmayan prizleri çıkarabilirsiniz aynı zamanda çamaşır makinası veya bulaşık gibi makinaları gece saat 10 dan sonra çalıştırmakta fayda vardır.

Bekleme durumunda kalan bir tv’ nin yıllık tüketimi 2-3 lira bunun gibi 10 tane bekleme durumunda kapalı cihazınız olsa yıllık30 lira sayaç okuma vegi derken hooop 100 lira. Lambalarda da durum aynı. O yüzde bait lambaları tasarruflu Lambalarda değiştirmek, fırın, çamaşır makinesi ve ütü açarken az malzeme için açmamak. Bir iki elbise kaldığında ütüyü kapatarak mevcut ısısı dan faydalanarak ütüleme. Bu taktiği, tost makinesi, fırın gibi cihazlarda da yapöak

Elektrik tasarufu yapmak için televizyon gibi cihazlar kumandalarından değilde prizden çekilme sûretiyle çıkarılmalıdır.

Elektrikten tasarruf edeebilmek için tasarruflu ampuller kullanılmalıdır ve gereksiz ışık yakmamalıyız.

Gereksiz ışıklar kapatılmalı. Eğer evde kamera sistemi ve alarm yok ise evden çıkmadan önce şarteller kapatılmalı.

Kullanılmayan ışıklar kapatılmalıdır. Çamaşır ve bulaşık makinaları akşam 10’dan sonra çalıştırılmalıdır.

gereksiz ışıkları kapatmak lazım gereksiz yere açmamak lazım televizyonu fazla açmamak lazım boşa

Uzun süreli çalışan aletler gece çalıştırılmalı örneğin çamaşır makinesi,bulaşık makinesi gibi aletler gece çalıştırılmalı gece elektrik fiyatının daha düşük olmasından dolayı.Daha sonra aydınlanmak için bazı küçük set halinde satılan güneş sistemi alınabilir(150 türk lirası) bu sayede küçükte olsa her ay tasarruf edebilirsiniz gözle görülür.

Öncelikle televizyonu sadece kumandadan kapatmak yeterli değildir.Televizyonun fişinide çekmek gereklidir. Daha az enerji harcayan ampuller elektronik cihazlar kullanmak gereklidir. Gereksiz yere lambayı yakmamak gereklidir.