Eleştiriler yaratıcılığı öldürüyor mu?

Yenilikçi bir düşünce olduğunda, başımıza icat çıkarma, senden birşey olmaz tarzı eleştiriler yaratıcılığı öldürüyor mu?

Öldürmez güçlendirir bence eleştirmek iyidir tabu sınırını bildiğin sürece iyidir

Bence eleştiriler insanı daha çok geliştirip hırslandırır. Her eleştiri kötü olacak diye bir şeyde yok mesela.

Buna yaratıcılık değil de üretkenlik desek çok daha mantıklı olur. Çünkü insan oğlu yoktan var edemez. Asıl meseleye gelecek olursak, eleştiriler insanın hevesini kırabilir ve üretkenliği yani sizin tabirinizle yaratıcılığı öldürebilir. Fakat aksine, kişiyi hırslanıdırıp daha da canlandırabilir.

Eleştiri var, eleştiri var. Yapıcı eleştiri olduğu zaman yararlıdır. Ama baltalamak İçin yapılan eleştirilere kulak asmayın.

Eleştiri bence kesinlikle doğru okunduğu zaman çok yararlıdır. Bu yüzden eleştiri doğru okunursa bırakın öldürmeyi güçlendirir.

eleştiriler yatarıcılığı öldürmez aksine onları güçlendirir eleştiri yapan kişi eksiklikleri söylerse yazar bunu dikkate alıp daha iyi sanat eserlerini ortaya koyabilir

Eleştiriye göre değişir yapıcı eleştiri yaparsan iyi yönde yıkıcı eleştiri yaparsan karalama yapmakla aynı şeyi yaparsın.

hayır tam tersi eleştiri yaratıcılığı geliştirir olaylara farklı açıdan bakmayı sağlar.

Eğer eleştiriler vazgeçirmeye yönelikse etkilenirseniz pes etmenize neden olur. Yapıcı eleştirilerse sana yardımcı olur. Tabii Kişinin bu eleştirileri nasıl yorumladığına ve algıladığına bağlı olarak değişir.

öldürmüyor ama umutsuzlaştırıyor yani öyle kelimemi kulanılır avel

bu daha çok küçüklükte başlıyor. sorunsuz ebevenyler ağzından çıkan kelimelere dikkat etmedikleri için karşısındaki insanın düşüncelerinin nasıl değişebileceğine tahmin edemiyorlar o yüzden insanlara karşı daha çekingen tavır sergileyebiliyorlar. bu da hep olumsuz yanıt aldıklarında düşünme becerilerini, paylaşma becerilerini yok edebiliyor maelsef.

Bazi insanlarda güçlendirir bazılarında heves kırılmalarına sebep olur. Kişiden kişiye göre değişir. Ama genelde heves kırıcı oluyor. Hele de insanin yakınlarıysa bunu yapan daha çok zararı dokunuyor.

Eleştiri eğer yapıcı ise öldürmez. Hatta kişiye pozitif anlamda yarar bile sağlar. Ama eleştiriler yıkıcı ise ve karşıdaki kişi bundan etkileniyorsa evet maalesefki yaratıcılığı öldürür.

Eleştirinin yapılma şekline ve eleştiriye maruz kalan kişinin bu eleştiriden çıkardığı anlam önemlidir.
Çıkarılan anlama göre yaratıcılığı öldüredebilir veya tam tersi yaratıcılığı besleyebilir.

Hayır öldürmez Ram tersine geliştirir.

Bu durum kişiden kişiye değişir kiminde heves kırarken,kiminde ise ilham verici olabilir.

çok mu akıllısın. Bu tabir doğrudur umutsuzlaştırmak da nedir


aksine hırslandırır hem eleştiriye açık olmalıyız bir eleştiride yıkılırsak ohoo hiç yapmıyak daha iyi

Kimisinin hevesini kaçırsa da bence insan inandığı yoldan geri dönmemeli ve vazgeçmemeli