Eli ayağı olmak deyiminin anlamı nedir?

Eli ayağı olmak deyiminin anlamı nedir?

">

Zor duruma düşmüş insanlara yardım etmek anlamına gelmektedir.
O kişinin sorumluluklarını yerine getirirken ona yardım ederek işlerini yapmak.
Bu çocuk benim elim ayağım oldu. Yani elin ayağın yapabildiği bütün işlerin aslında karşı tarafında yardımıyla yapılmasıdır.

Eli ayağı olmak deyiminin anlamı ve açıklaması:

• 1. Yoğun bir şekilde çalışan birine sorunsuz bir şekilde yardımda bulunarak onun sorumluluğunda olan işlerine yardım etmek anlamında kullanılır.
    Örnek cümleler:
  • "Allah razı olsun senden bu yoğunlukta bana yardım edip elim ayağım oldun.
  • 2. Kendi işini görmeyen, bir müddet hastalık geçiren, veya yatalak olan birilerine yardım etmek, bütün işlerini yapmak anlamında kullanılan bir deyimdir. Örnek cümleler:
  • " Düşük tehlikesi olan bir hamilelik döneminde. Allah yeğenimden razı olsun. 9 ay boyunca bütün işlerimi yaparak elim ayağım oldu."
  • Şu yaşlı amca aylardır yataktan kalkamıyor, torunu çok vefalı çıktı, yaşlı amcanın eli ayağı oldu." ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1645785009-325169-1645730582-275727-images-1.jpg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1645785009-325169-1645730582-275727-images-1.jpg)
  • Eli ayağı olma deyiminde anlamı: asıl amaç karşıdaki kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılamaya gücü yetmemesi, veya yeterince yoğun çalışması, veya yetiştirmemesinden dolayı yardımcı olmak demektir. @"Mecazi_bey"#13243
  • Heycanlamak olarak da adlandırılır halk arasında okullarda da böyle öğretilir

Bir kişinin her türlü işlerine yardımcı olmak,kişinin hep yanında olmak,en büyük destekçisi,yardımcısı olmak.

Eli ayağı olmak deyiminin anlamı ; Yardıma ihtiyacı olan ve yapması gereken şeyleri yapayan kişi yerine yapmak , her işine yardım etmek anlamına gelir .

Yardıma ihtiyacı olan birinin her türlü işini yapıp ona kolaylıklar sağlamak anlamında kullanılan bir sözdür.
    “- Ayağımı kırınca bu hanım kızımız benim elim ayağım oldu sağ olsun. O olmasa çok zorlanırdım. Yemeğimi o yapıyor, çamaşırlarımı o yıkıyor sağ olsun.”