Ellerimizin hijyenini nasıl sağlarız?

Ellerimiz, farketmesekte en çok kirlenen organımız. Ellerimizi ağzımıza yüzümüze getiriyoruz istemesekte. Ellerimizin hijyenini nasıl sağlarız? Nasıl bu konuda daha dikkatli oluruz?

Öncelikle her lavabo çıkışında eller sabunlu suyla bolca yıkanmalıdır. Ve yemeye başlamadan ve yemek sonrasında da eller bol su ve köpükle yıkanmalıdır. Gün içerisinde yüzlerce yere dokunuyoruz. Buradaki mikroplar ellerimize, ellerimizden vücudumuzun çeşitli yerlerine geçip hastalık oluşuyor. Bunları önlemek için olduğunca bolca ellerimizi yıkamaya özen gösterelim.

mesela tuvaletten çıkarken,toplu taşımalara bindiğimizde tutunma yerlerine dokunduğumuzda hemen yıkayarak,antibakteriyel sabunlar kullanarak kısacası ellerimizi sık sık yıkayarak hijyen sağlayabiliriz.

Bunun için özel antibakteriyel sabunu kullanmalıyız bence bir de günde en az 15 20 defa 20 saniye şu ve sabunla yıkamalıyız.

Sabah uyanır uyanmaz elimizi yüzümüzü yıkamalı antibakteriyel sabun tercih etmeliyiz özellikle evde bebek varsa daha da hijyen konusuna dikkat etmeliyiz. Her lavaboya girip çıktığımızda ellerimizi yıkamalı temizlik yaptığımız zaman ellerimize daha fazla dikkat etmeliyiz.gün içerisinde yüzlerce nesneye dokunabilmek deyiz bu yüzden sık sık ellerini yıkamalı ve buradaki mikropları elimizden dışarıya atmalıyız. Yemekten önce veya sonra mutlaka sabunla yıkamalıyız.

Ellerimizi mümkün olduğunca temiz tutmalıyız özellikle tuvalete girmeden önce ve sonrasında, yemekten önce ve sonra, toplu taşıma vb. araçları kullandıktan sonra, halkın kullanımına açık ve ellerimizle temas ettiğimiz yüzeylere dokunduktan sonra ve de yüzümüzü yıkamadan en önce ellerimizi yıkamalıyız. Ellerimizi yıkarken kullandığımız ürünün cilt sağlığına uygun olmasına özen göstermeliyiz. El hijyeni sağlığımız için oldukça önemlidir eğer dikkat etmezsek bakteriler vücudumuza girebilir ve bağışıklık sistemimizi zayıflatabilir.

Ellerimiz dokunma ile hissetmemizin bir parçası olduğu için ellerimiz ile çoğu yere dokunuruz bu dokunma sonucunda elerimiz kirlenir ve mikrop kapabar. Elmizin hijyenik olabilmesi için tuvalet çıkışlarında, yemek öncesi ve sonrası, eve gelince vb. şeylerde elerimiz bol köpüklü bir şekilde yıkamanız gerekmektedir . Kalıp sabun, sıvı sabun ve antibakteriyel sıvı sabunlar kullanılır elimizin hijyenik olmasını sağlamak için.

El hijyeni için en önemli şey bakımıdır. Tırnakları düzenli kesmek aralarına mikrop birikmesini önleyip gözlerimize veya ağzımıza sürdüğümüzde bize bulaşmasını engeller. İkinci olarak çatlayan ellerimizi mutlaka nemlendirmeliyiz. Ve son olarak ovarak ellerimizi yıkamalı özellikle hastane , toplu yaşam ve taşımanın olduğu alanlarda mümkün olduğu kadar az temas etmeliyiz.

Ellerimiz bakteri taşımaya ve vücudumuzun enfeksiyon kapmasına en elverişli oganımızdır. Bu nedenle el hijyeni çok önemlidir. Ellerimizin hijyeni için dışardan geldikten sonra mutlaka ellerinizi yıkamak gerekir. Hatta bütün gün dışarda olan insanların gün içinde ellerini yıkamaları da gerekir. El hijyeni için özel sıvı sabunlar olsa da, son yıllarda bu sabunların zararlı kimyasallar içerdiği açıklandığı için, en iyisi doğal özlü sıvı sabunları kullanmaktır. Bir diğer dikkat edilecek nokta ise, ellerinizi yıkadıktan sonra kağıt havlu ile kurulamaktır .

Eller hep kirlenir hep sabunla köpükle yıkanması gerekir dezenfekte edilmeli özellikle para elleyince yıkanmalı iyice

Ellerimizi 10 dakikada 1 yıkamamız gerekiyor daha hijyenli olmuş olur

Ellerimizi çok fazla yıkarsak ellerdeki doğal bariyer yıkılır ve cilt korumasız kalır. Sürekli el yıkamak yerine eczaneden alacağımız el dezenfektanlarıyla ellerimizin hijyenini sağlayabilir. Tuvalet ve toplu taşıma gibi bakterilerin fazla olduğu yerlere temastan sonra ellerin yıkanması elzemdir.

elimizi gün de heryere sürüyoruz hele para da çok miktarda mikrop var elimizi her fırsatta yıkamamiz şart.