Emeklilik yaşı kaç olmalıdır?

Emeklilik yaşı kaç olmalıdır? Erken emeklilik mi iyi yoksa geç emeklilik mi iyidir?

Emeklilik yaşı biraz daha erken yaşa çekilmesi gerekiyor. Çünkü yaşı dolmuş kişiler şu anda hala çalışıyor durumda. Bu yüzden de ülkede iş bulmada sıkıntı yaşıyor.

Emeklilik yaşı çok geç 50 yaşı doldurduktan sonra emekli olsan ne yazar. Yeni yasa ile yaş bekleyenlere iyi haber gelebilirmiş. 40 yaşında emekli olma ihtimalı varmış, duyduğuma göre bencede bu yaş emeklilik için uygundur.

Emeklilik yaşı erken olmalı, genç nüfusumuzun çoğu işsiz. İş sahası zaten dar. Maliyetler yüksek, piyasa sıkıntı. Bu durumda 40 yaşında işsiz kalan birini kim ise alır. Herkes genç dinamik eleman arıyor.

Emekli yaşı çok geç baya erkene alınması gerekiyor onların yerinede taze kanların geçmesi gerekiyor onca genç bu sorun yüzünden işsiz en ideal yaş sınırı 40

Pirimleri dolmuş emekli olmayı bekleyen binlerce insan var ve bu kişiler faal olarak çalışıyorlar.İş bulma konusunda da ciddi bir sorun yaşandığı da aşikardır.Emeklilik yaşı bence 40 olmalı.Çünkü insanlar emekli olunca rahat olmak istiyorlar ve birçok yere gitmek gezmek istiyorlar.

Türkiye’de nereden baksan insan ömrü anca 65’ e tekabül ediyor. Ben o yaşa geldikten sonra emekliliğin keyfini nasıl çıkarayım. Günü doldurduktan sonra ayrıca o yaşa kadar insanlar ne yapacak? Zaten işsizlik aldı başını gidiyor. Çok daha az yaşlarda olabilir diye düşünüyorum.

Her ülkenin bir yaşam standardı var. Ve bu standartlar göre de “kişinin ortalama yaşam süreci” söz konusu. Ülkemiz için değerlendirildiğinde ortalama yaşam süresi 75 ise 65 yaşında emeklilik ne kadar doğru ? O yüzden 20’li hatta daha erken yaşlardan beri çalışan insanlar 50 yaşına geldiğinde maalesef o çok zengin zevk u sefa içinde ömrünü geçiren diğer bir 50 yaşındaki insana göre daha çok yıpranmış olmuyorlar mı? Birileri bir ayda 20-50.000 tl arası kazanırken birileri 2.000 tl’nin kazanç savaşını veriyor. O yüzden 50 yaşında emeklilik daha iyi olurdu sanırım.

Emeklilik yaşı bana göre 50 yaşlarında olmalıdır. O yaş gayet uygun,artık işten elini ve ayağını çekme yaşının geldiğinin tam sırasıdır.

Emeklilik yaşı 45 olmalı bence,çünkü primleri ödenmiş ve yaşı bekleyen binlerce insan mağdur durumda çaresizce bekliyorlar.Mecburen de emekli olamadıkları için çalışmak zorundalar ve gençlere de iş bulma yolu açılmıyor ve milyonlarca genç okuldan mezun olduktan sonra iş bulamıyor ve okuduğuna pişman oluyor.Bunun önüne geçmek için primleri dolmuş insanların emekli edilmesi lazım ve gençlerin de önü açılması lazım böyle giderse işler daha da kötüye gidecek maalesef.

Bence emeklilik yasi diye birsey olmamalidir.Kisi primini doldurur doldurmaz emekli olmalidir.Erken emeklilik iyidir.65 70 yasina geldikten sonra emekli olsan ne olur.Zaten yas bitmis,yapacagin bir sey kalmiyor.

Emeklilik yaşı elli olmalı bana göre, emeklilik için en ideal yaş sınırı.

Bence 45 ideal. Hayatimizda çalışmaktan bazen hayatımızı yaşayamıyoruz. Bence erken emeklilik daha iyi. 45 yasinda hala enerjimiz yuksek olur ve hayatimizi biraz istediğimiz gibi yasayabiliriz hazır hala enerjimiz varken.

Emekli olmak her çalışanın hayalidir. Emekli olmanın yaşı bana göre meslekten mesleğe değişir. Yıpranma faktörü emekli olmak için ilk bakılacak etmen olmalıdır. Bir maden işçisi ile çalışma şartları daha iyi olan bir çalışanı aynı süre zarfında çalıştırmak doğru değildir.
Mesleklere göre emeklilik için gerekli çalışma süresi ayarlandıktan sonra insan ömrü baz alınarak belirli bir yaş sınırı getirilmelidir. Aynı zamanda belirli bir yaştan sonra yapılan işin verimi adına yeterlilik sınavı benzeri bir sınama ile çalışmaya devamına karar verilmelidir. Yoğun tempo gerektiren işlerde insan vücudu belirli bir yaştan sonra biyolojik olarak zayıf düşecektir.
Bu şartlar da düşünüldükten sonra ortalama bir yaş düşünülüp istatistik oranları doğrultusunda hak edilen yaş ve zorunlu emeklilik yaşı belirlenmelidir. 45 - 50 sonrası hak edilen yaş olarak görülebilir. 60 - 65 yaş ise zorunlu emeklilik yaşı olarak belirlenmelidir. Beşer yaşlık bir pay düşünmem günümüz şartlarında insanların düzgün beslenmesi ve gelişen yaşam olanakları sebebi ile geçmiş dönemlerde yaşlı olarak tabir ettiğimiz insan yaşının şimdilerde orta yaş sınıfı olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır.

Doğduğu andan itibaren çalışma yaşamının içinde bir şekilde bulunan yurdum insanı emekliliğini rahat yaşaması hakkı bence zor şartlarda zengini daha zengin yapmak için uğraşan ülkemin güzel insanı bence 45 yaşında emekli olmalı .

Bence 50 ile 55 arası ideal bir yaştır. Bu yaştan sonra özellikle özel sektörde iş bulmak çok zordur. Fiziksel ve mentql fonksiyon kaybı o yaştan sonra gözle görülür biçimde artar.

55 yaşını doldurmuş olma ve en az 5000 gün veya, 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber, 25 yıldan beri sigortalı bulunma ve en az 5000 gün, Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını yerine getirmesi lazım
Bence en iyi emeklilik yaşı genç yaşta olmak çünkü çok çalışmak gerekmiyor.

65 olması bence saçma oldu özel sektörde 60 yaşındaki adamı me yapsın 20-25 yaşındaki gençler dururken bence emeklilik yaşı 50 olmalıdır

Emeklilik yaşı kadınlar da 55 erkeklerde 58 idael olan yaş, insanlar belli bir süre emek verip vergilerini veriyorsan, artık eli ayağı tutarken biraz gün görmeleri için zaman tanımak gerek.

65 yaş oldukça gereksiz buluyorum, bunun yerine ideal yaş 56 olmalıdır. Yaşa takılanlar içinde kısa sürede çözüm yolu bulunmalıdır.