Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için devlet neler yapabilir?

Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için devlet neler yapabilir?

Daha fazla hizmet verebilir. Sadece onların ulaşımına ait taşıma araçları yapılabilir. Daha fazla maddi destek sağlayabilir ve onlara moral motivasyon destekli projeler yapabilir.

Engellilere hastanelerde ve devlet kurumlarında öncelik sağlamalı.Onlara iş imkanı sağlamalı ve ulaşımdan ücretsiz faydalanmalıdırlar.

Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için devlet değil insanlar birşey yapması gerekir. Öncelikle bilinçli davranmayı bilmeli, yeri geldiğinde engelli birisine yardım etmeli, onların onurunu kıracak kelimeler sarfetmemelidir. Unutmayın her insan bir engelli adayıdır.

Devletimiz engelliler için engelli yolu yapıyor fakat bu yolları yaptıktan sonra işgal edenler ise hiç takip etmiyor ilk öncelikle Bunu yapması gerekiyor çünkü engelli yollarını üzerine arabalar fark ediliyor bu son derece yanlıştır Daha sonra yapması gereken ise bu yolları çoğaltmak olabilir.

Engellilerin birçok hakları olmasına rağmen bazı devlet kurumları bu hakları vermiyorlar. Engelli maaşı başvurularında geliri yüksek olduğu için reddediliyor. Aslında engellilere gelire bakılmaksızın engelli maaş verilmesi lazımdır.

Engelliler için yapılanlar yerli yerinde kararlardır fakat Ülkemizde suistimal edenler bulunmaktadır.Örneğin engelliler için araba vergisi alınmamaktadır ama adam engelli babasının üstüne daha ucuza araba almaktadır.Bunlar haksızlık dikkat edilerek kontrolleri yapılması gerekmektedir.

Engelli vatandaşlarımız için belirlenen park yerlerini işgal eden halk için ceza kesilmeli ve denetim çok ciddi seviyelerde olmalıdır. Aynı zamanda engelli vatandaşlar için belirlenen maaş arttırılmalı ve bütün devlet kurumlarında öncelik tanınmalıdır.

Devlet olarak engellilerin hayatı kolaylaştırılmayua çalışılıyor fakat vatandaş olarak bunu uygulamıyoruz. Hala kaldırımlarda yapılan rampaların önüne aracını çeken kişiler var. Bence devletin adım atması kadar bilinçli vatandaşlarında olması gerek ki, bir şeyler yapılabilsin.

Aslında bakarsak bir çok şey yapılabilir ama devlet daha azıyla yetiniyor her defasında. Asıl yardım edilmesi gereken kişilere yardım etmek yerine paraya muhtaç olmaya kişilere yardım ediyorlar.