Enstrüman satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Enstrüman satın alırken nelere dikkat edilmelidir?
">

Hangi tarzda müzik sevdigimize bakarız mesela ben çocuk şarkıları seviyorum diyelim onları çalacağım seslendireceğim ne yapmam lazım ona göre bir enstrüman almam gerekiyor

Estrüman Satın alırken dikkat edilmesi gereken şeyler:

 • 1. Ilk önce yapmanız gereken şey, bütçenizin alacağınız estrümana yetip yetmeyeceğini belirlemek. Pahalı olan en iyisidir algısını bir kenara bırakın. Makul bir fiyata alacağınız bir gitardan muhteşem bir ses çıkarken, 2-3 milyarlık bir gitardan ton alamayabilirsiniz.
 • 2. Enstrümanı alacağınız bir şahıs veya satıcı firma ile görüşerek gün içerisinde değiştirebilme imkanına sahip olup olmadığınızı mutlaka sorun.
 • 3. Enstrümanınızi bir öğretmeninize ya da müzik aletlerinden iyi anlayan bir arkadaşınıza kontrol ettirip, düşncelerini öğrenebilirsiniz. Bu sayede iyi çıkmazsa bile paranız yanmamış olur.
 • 4. Ekonomik durumunuz çok elverişli değil ama çok heves ettiyseniz ve almak istiyorsanız 2. El enstrümanın maliyeti bütçenize daha uygun olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilerden kesinlikle almayın 5.Müzik aletini almadan önce biraz araştırma yapın belki de kullanmakta ya da öğrenmekte güçlük çekebileceğıniz bir alettir. Baştan tedbirli olmak şart
 • Alırken çok iyi seviyede çalmıyorsak öğrenmek amaçlı daha ucuz olan bir şey edilmelidir bence.

  Kalitesine, sevdiğimiz tarzda ki müziği çalabilecek olması lazımdır.

  Dayanıklılığına, nasıl kullanmak gerektiğine dair bilgilere dikkat edilmelidir.

  bilinir ve güvenilir yerlerden alışveriş yapmanı öneririm. Mümkün oldukça sanatçı olan bu işi küçük çapta yapan ama çok iyi anlayan yerler bulunmakta bunun için. Ve sana garanti vermesi çok önemli. Örneğin yeni aldığın bir telli enstürmanının bir teli koptuğunda sana onun değişim garantisini vermesi gerekir.

  Öncellikle markasına bakmak lazım. Enstrumanı denemek gerekir. Herhangi bir sorunu var mı diye bakılır.

  Enstrüman alırken önce markasına bakılmalı ve çalışıp çalışmadığını-kaliteli olmasına bakmalıdır.

  Öncelikle çalıp çalmadığına bakmalıyız. Çalışıyorsa çeşitlerini karıştırmamalıyız. Enstrümanların çeşitleri çoktur. Mesela gitar kendi arasında bir çok çeşide ayrılır. Alırken bilen birinden yardım almalıyız.

  Sürekli uğrayabileceğiniz güvendiğiniz bir yerden alırsanız herhangi bir sıkıntı olduğunda rahatça götürebilirsiniz. Örneğin teli koptuğunda, Gitar ise burgusu kırıldığında çok işinize yarar. Kalitesine girmek bile saçma olur şuan. Kalitesiz bir enstrümanın vereceği ses , çalma rahatlığı sizi ne kadar tatmin edebilir ki? Yaptığınız işi beğenmeniz için önemli bir unsur.

  kaliteli yerden alınmalıdır

 • -

  tellerine ve ayarlarına bakılmalıdır

 • -

  orda test edilmelidir

 • yapımında kullanılan ağacın yapısı önemlidir, kullanılan malzemeden malzemeye enstrümandan çıkan ses de farklı olacaktır, örneğin maun ağacı sık kullanılır, bu malzemeye göre fiyat da değişir. Biraz fiyat-pereformans araştırması yapmak önemli olacaktır.

  ilk olarak bütçe ayarlarız daha sonra güvendiğimiz araştırdığımız bir yere gidip satın almalıyız.

  Bir enstrüman satın alırken ilk önce o enstrümana ne kadar ilgi duyup duymadığımızı göz önünde bulundurmamız gerekir. Ve kendimize şu soruyu yöneltmeliyiz; ben bu enstrümanı çalabilir miyim? Eğer cevabınız evet ise ve kendinize güveniyorsanız artık o enstrümanı satın alabilirsiniz.

  Ucuz olmamalı.

  Hatta kemanda hiç ucuza kaçılmamalı.

  Bir de güvenilir bir yerden al.

  Çok ucuza kaçılmamalı sevdiğimiz müzik tarzına uygun, çalmakta ve öğrenmekte çok zorlanmayacağınız enstrüman tercih edilmelidir.

  Kalitesine bakılmalı ve en önemlisi de tamiri kolay aynı zamanda hesaplı bir enstrüman alınmalıdır.

  Enstrüman satın alırken enstrümanının kalitesine ve bilindik marka olmasına dikkat edilmelidir.Hangi enstrümana ilginiz varsa o enstrümanı almalısınız.