Epilepsi krizinde ilk yardım nasıl olmalı?

Yolda biri epilepsi krizi geçirse nasıl müdahale ederdiniz?

Böyle bir durumda dilin boğaza kaçma ihtimaline karşı hasta yan tarfına yatırılarak önlenmeye çalışılmalı .
Dilin kaçması şhtimalini gördüksek dilin kaçmasını önlenmelidir. Ve hastanın kendine gelmesi ve ambulans çağırılmalıdır.

Epilepsi krizi geçiren birini gördüğümüz zaman onu güvenli bir alana yatırmalı ve onu sabit tutmaya veya hareketlerini kısıtlamaya gidilmemelidir. Kravat gibi boyun sıkıcı kıyafetler gevşetilmeli ve suni solunum veya kalp masajı yapılmamalıdır. Ağzını açıp su vermeye ilaç içirmeye çalışılmamalı ve krizin geçmesi beklenilmelidir. Etrafında ona zarar verecek kesici, delici eşyaları ortadan kaldırılmalıdır. O sırada gelen doktora olan biten tüm ayrıntılar anlatılmalıdır. Hasta hakkındaki bilgiler doktora aktarılmalıdır. Hastalık geçmişi vs.

Epilepsi krizi geçiren birine yapılan en yanlış müdahale dilini tutmaya çalışıp çıkartmaktır. Bunu çoğu kez duydum. Abimde epilepsi hastası ve biz epilepsi geçirdiğinde genellikle onun başını yan tutturmaya çalışıyoruz. Tükürmüğünü yutup boğulmasın diye. Bir de elini kolunu veya başını bir yere çarpmasın diye etrafındaki eşyalardan uzak tutmaya çalışıyoruz.

Krizin geçmesi beklenmelidir. Derhal ambulans aranmalı ve ortamda zarar verici eşyalar kaldırılmalıdır.