Erasmus sınavı nedir ve katılma şartları nelerdir?

Erasmus sınavı zor mudur, nasıl başvuru yapılır, kazanım şartları nelerdir?

Erasmus sınavını kazanan bireyler eğitiminin belirli bir dönemini yurt dışında alır. Masraflarını üniversite karşılar. Sınavı kazanmak ise çok çalışmayı gerektiriyor. Bunun haricinde ise ders ortalamalarının yüksek olması lazım.

Bir üniversitede en az iki yıldır okuyor olmak gerekmektedir. Açık öğretim Üniversitesi kabul edilmemektedir. Gidilecek ülkenin dilini bilmeniz alacağınız dersleri anlamak bakımından önemlidir. Öncesinde dil seviyenizi yükseltmek bu manada çok önemlidir. Bunların dışında daha önce Erasmus programına katılmamış olmanız ve en fazla bir yıl kalmayı planlamış olmanız gerekiyor.

Ders ortalaman yüksek ise ve çalışkansan yurt dışında eğitim alabilirsiniz, bunların tüm masrafları üniversite ye aittir.

Erasmus sınavı aslında dil sınavıdır. Çıkmış dil sorularını alır ve çözersin. 70 veya 80 üstü puan alırsın ve tercihlerin arasından seçim yapılır.

Erasmus avrupada bulunan yüksek öğretim kurumları ile türkiyede bulunan yüksek öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler arasında yapılan 3 ay ile 12 ay arasında değişiklik gösteren eğitim programlarıdır. Katılmak için ön lisans öğrencisi olmak gereklidir.