Ercefuryl'in hangi hastalıklar için kullanılması önerilir?

Ercefuryl’in hangi hastalıklar için kullanılması önerilir? Ne şekilde etki eder? Yan etkileri nelerdir?

İlacın etken maddesi Nifuroksazid’dir. Ercefuryl 100 mg Kapsül, bölgesel (lokal) etkili bağırsak antiseptiğidir. Ercefuryl kapsül, genel durum bozukluğu, ateş, enfeksiyon ve zehirlenme belirtilerinin görülmediği, bakteri kökenli olan kısa süre içinde gelişen ishal tedavisinde, su kaybının giderilmesine ek olarak kullanılır. Su kaybının giderilmesi için bol miktarda şekerli veya şekersiz içecekler tüketilmelidir. Günde ortalama 2 litre su içilmesi önerilmektedir. İshal sırasında çoğunlukla ızgara et ve lapa pirinç ile beslenme desteklenmelidir. Çiğ ve yeşil sebzeler, meyve, baharatlı gıdalar, soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.

bağırsak antiseptiğidir. İshal ve kabızda da büyük yardımcıdır. Ancak bebeklerde ve 1 haftadan fazla kullanımı yasaktır. Tehlikeli olabilir.

İnvaziv olmayan (genel durum bozukluğu, ateş, enfeksiyon veya toksisite belirtilerinin görülmediği) bakteriyel kökenli olduğu düşünülen akut diyare tedavisinde, rehidratasyona (su kaybının giderilmesine) ek olarak kullanılır.

bağırsak antiseptiğidir. İshal ve kabızda da büyük yardımcıdır. Ancak bebeklerde ve 1 haftadan fazla kullanımı yasaktır. Tehlikeli olabilir. Daha büyük bağırsak sorunlarına yol açabilir hatta bağırsak tahribatı bile olası bir yan etkidir.

Ercefuryl’in ilaç, herhangi bir nedene bağlanmadan, ateş, enfeksiyon ve zehirlenme belirtilerinin görülmediği durumlarda ve sadece bakterilerden kaynaklanan, kısa sürede gelişen ishal tedavisinde kullanılır. İshal nedeniyle vücudun su kaybetmesine neden olacaktır. Bu su kaybını gidermek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. İlacın etkileşimi gösterebilmek için ilacın düzenli kullanılması gerekmektedir. Düzenli kullanılırsa 2 gün içerisinde iyileşme belirtileri görülecektir. Yan etkileri ise, karın bölgesinde ağrı, nefes almada güçlük çekmek, kurdeşen dökmek, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik görülmektedir. Nadir olsada kusma görülebilir.