Ergenlik dönemi öfke patlamaları nasıl kontrol edilebilir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Ergenlik dönemi öfke patlamaları nasıl kontrol edilebilir? Tedavi yöntemleri nelerdir?


Genel bir psikologdan yardım alınmalıdır.Yada ailenizle konuşup sizi motive yada hassas olduğunuz yada çabuk sinirlendiğiniz konular konusanda dikkatli olmaları gerektiğini söyleyebilirsin

Öncelikle çocukla sakin konuşulmalı, onu anlamalı ve onun dilinden konuşmalı, anne baba olmaktan önce arkadaş gibi olunmalıdır.

ergen olan kişinin bir birey ve olgunluğa ulaşmak üzere olduğunu hissettirmek çok önemlidir. onunla bir birey olduğunu hissettirerek ve sakince konuşulmalıdır. Onu kızdıracak emirlerden çok öneri ve istek dili ile konuşmak daha sağlıklı olabilir. Eğer baş edilemeyecek kadar agresif eğilimler gösteren bir çocuksa genellikle psikolojik destek almasında fayda vardır.

Ergenlik döneminde öfke patlamaları oluşabilmektedir kendimiz bir ebeveyn olarak bunun hepimizin başından geçtiğini çok iyi tanıklık eden biziz ergenlik döneminde üstüne fazla gitme m anlayışlı olma sabırlı olma ve hep sevgi vermek çok önemlidir çünkü kişi anne baba da bulamadığı sevgiyi başka açıklık olan yerlerde ara ergenlik dönemi öfke patlamaları olmamasının için veya en az rahat geçirebilmesi için kişinin çocukluk yaşamında çok sakin ve güzel bir şekilde anne baba tarafından geçilmesi gerekmektedir araştırmalara göre ne kadar küçük yaşta Bağrılıp çağrılan azarlanan dövülen çocuk o kadar da ergenlik dönemi öfke patlamaları daha çok meydana gelmektedir bu yüzden ne kadar sakin ve araştırması bir çocuk olarak ergenlik dönemini daha hafif atladıkları rastlanmıştır öfke kontrolü duruma bakış açısı ile değişebilir bunun çocukla konuşulması herkesin başına geldiğini bilmesi gerekmektedir demektedir bilmediğimiz şey hakkında bir şey diyemeyiz bilip yardım aldığımız konularda ise daha tecrübeli olur bu yüzden anne babanın rölü üstüne almaları çok önemlidirler.

Psikoloğa görülebilir sakinleştirici ilaç alınabilir kendi kendine öfke kontrolü yapabilirsin kendini frenleye bilirsin sakin olmaya çalış her şeyi duyma alınma kızma geniş ol

Önce aile veya okul rehberlik ögretmenlerinden yardım alınabilir. Eğer bunlar da yetersiz kalırsa psikologdan yardım alınabilir.

En kolay çözüm uzmandan destek almaktır ama bazı anne ve babalar olaya daha profesyonelce yaklaşabiliyorlar. Bu durumda çocuğa olabildiğince anlayışlı ve sakin davranmak. Tepkiye tepki ile karşılık vermemek en iyisidir. Unutmayalım ki ergenlik döneminde öfkenin dışa vurumunun bir sebebi de hormonsal aktiviteden kaynaklanmaktadır. Bu dönem geçici bir dönem olmakla birlikte eğer bir uzmandan destek alınmaz ise kişilik üzerinde kalıcı etkiler bırakabilir.

Ergen birinin çok fazla üstüne gidilmemelidir . Kendi hallerine bırakılmalıdır . Küçükken öğrendiğimiz doğru yanlış farkı onun ergenliğin daha sorunsuz geçmesini sağlar .Çünkü artık onlar laftan anlamamaya başlarlar.

Ergenlik dönemi çocukların ve ebeveyinlerin çok zor atlattığı süreçlerde. Bu dönemde çocuklara karşı aile çok anlayışlı olmalıdır. Çocuğunu iyi gözlemlemeli ancak onu bunaltmamalidir. Öfke patlamaları yaşadığında bunun nedenini onunla sakin bir şekilde konuşarak anlamalı ve nedenine yönelik çözüm yollarını arastirmalidir. Onu fiziksl ve zihinsel yönden rahatlatacak aktivitelere yönlendirmelidir. Hobiler edinmesine ,arkadaşları ile buluşmalarına ve ilgi alanlarına karşı yaptığı girişimlerde ona destek olmalıdir.

Eğer ki bu öfke durumu kontrol edilebilir boyutta ise sakin konuşarak onu anlamaya çalışarak düzeltilebilir ancak öfke problemi ciddi zararlar veriliyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Kesinlikle bu dönemlerde anne ve babaların çocuklarının yanında olmamalılar onlara ters tepki vermemelileri lazım çünkü çocuklar ters bir hareketle büyük bir yanlışa düşebilir

Ergenlikte fazlaca agresif olunması o dönemlerde bireyin kendini bulma çabasından dolayıdır. Bu yüzden ebevyinlerin çocuklarına pek baskıcı davranmamalarında fayda vardır. Çünkü birey kendini bulana kadar birçok değişik şey deneycektir. Bu dönemde biraz da olsa serbest yani kendi hallerine bırakılırsa öfkelenmeleri minimum seviyede olacaktır

Öfke patlamalarını ve yanlış karar almalarını önlemek için uzmanlardan destek almaları gereklidir. Nitekim her genç bu aşamayı aynı düzeyde atlatmaz. Bu yüzden kişiye göre önlem almak gerekir.

İlk önce tamamen geçmişe gidip bizimde bu dönemden geçtiğimizi unutmamalıyız. Farı görmüş tavşan gibi şaşırmaya gerek yok, aradan seneler geçmiş olsa da bizde ergen olduk, zor süreçlerden geçtik. Kimse bunu unutmamalı, sanki bir tek sizin çocuğunuzda oluyor gibi yadırgamamak gerekiyor. Onunla birlikte bebeklikten başlayıp hem çocuk hem ergen olursak karşılıklı birbirimizi anlayışla sevecenlikle devam edersek, hiç bir sorun olacağını sanmıyorum, ha yine işe yaramadı bir uzmandan destek alınması şart bu durumda