Erkam bin Ebü'l Erkam kimdir?

Erkam bin Ebü’l Erkam kimdir, hangi dönemde yaşamıştır.

Erkam Bin Ebü’l Erkam MS 590 yılında Suudi Arabistan’da dünyaya gelmiştir. Erkam Bin Ebü’l Erkam, Hz. Muhammed’in ilk Müslüman olan sahabelerinden olduğu bilinmektedir. Mekke’nin Beni Mahzum’a mensup bir üyesidir. Erkam Bin Ebü’l Erkam, 17 yaşında müslüman olmuştur. Tarihi kaynaklarda Hz Muhammet tarafından İlk müslüman olan kişiler arasında 7. yada 12. sahabe olduğu bilinmektedir. Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarına katılmıştır. Erkam Bin Ebü’l Erkam, MS 673 yılında Suudi Arabistan’da vefat etmiştir.

Bu kişi hakkında fazlaca bilgim yok ama şunları söyleyebilirim hz. Muhammedin sahabelerinden bi kişidir sanırsam 17yaşındada müslüman olmuştur.

Erkâm bin ebül Erkam Hz Peygamber efendimizin İslamiyeti gizli yaydığı dönemde en büyük yardımcısı olmuştur. Müslümanlar bu genç sahabenin evinde sohbet ve istişarelerini yapardı. Hz Ömer Müslüman olunca onun evine Hz Peygamber efendimizi görmeye gitti.

Mekke’nin nüfuzlu ve zengin ailelerinden biri olan Ben-i Mahzüm kabilesinden olup İslamiyet’e giren ilk kadın sahabelerdendir.