Erkek çocukları hangi yaş aralığında sünnet edilmelidir?

Erkek çocuklarının bedensel ve ruhsal sağlıkları açısından hangi yaş aralığında sünnet edilmesi daha doğru olur?

Erkek çocuklarının o günü hatırlamaması için 6 ila 3 yaş arasında sünnet olması gerekmektedir
6 ila 3 yaş arasında sünnet olan çocuklar genellikle O yaşlarına hatırlamazlar yani bedensel ve ruhsal açıdan bir bozukluğu olmadan sünnet yapmış olursunuz
yeni 6 ile 3 yaş arası diyoruz ama en uygun yaş 4 yaşıdır

Çocuğun o sahneyi hatırlıyamıyacağı bir yaş aralığı diyebiliriz ve bence en uygun yaş 4 tür.

3 ila 6 yaş arasında sünnet edilmesi uzmanlarca önerilmektedir.

Bebeklik döneminde yapılmasi daha mantıklı çünkü o acıyı hatırlamayacaktır ve büyüdüğünde acıyacağını bildiği için yaptırmak daha zor olur.

psikolojik ve ruh sağlığı açısından doğduktan sonra ilk 7 gün içerisinde yapılması daha doğru. (islamiyete göre de uygun) hem fazla büyümeden aradan çıkmış olur hem de organının çok önemli bir organ olduğunu sanmasın.

Bence doğduktan sonra en kısa süre yapılması en doğrusu. Çünkü hem bedenen gelişim aşamasında hemde ne olduğunu daha anlayamıyor. Büyüdükleri zaman hem korkuyorlar hemde psikolojik açıdan çok etkileniyorlar. Bunun dışında birde onu kocaman törenlerle kutlayınca kendilerinin o organının çok önemli olduğunu sanıyorlar. Hiç gerek yok çocuklarda böyle bir algı oluşturulmasına.

1 Beğeni

Bence sünnet çok erken yaşta yapılmalıdır.Elbette Yahudiler gibi ilk 7 günde değil. Ama çocuğun özellikle psikolojisi açısından tam ne olduğunu anlayamadığı 2 yada 3 yaş sünnet için uygundur.

Erkeğin herşeyin farkında olduğu ve kendi iradesiyle bunu istediği bir yaş en uygunu bence (ergenliğe girmeden önce en uygunu zannımca), çocuk yaşta yapılıp çocuğun zaten unutacağı düşünülebilir ama hiç ummadığı bir zamanda hiç bilmediği bir sebepten bedenine zarar verilmesi çocuklarda travmaya sebep olabilir.

Çocuğun hatırlamayacağı bir dönemde sünnet yapılmalıdır. Bu için genellikle ilk 2 yaş önerilir. Zaten yeni dönemde de artık çocuklar doğduktan sonra kısa süre içinde sünnet ediliyorlar. Önemli olan çocukta travmaya sebep olmayacak şekilde halledilmesidir.

Cocuk doktoru veya çocuk psikiyatrisi tercih ettiği zamanda olabilir çünkü herhangi bir korku çocuğa zarar verebilir. Anlatımlara göre korkunç birşey sanmalarindan dolayı doktora danisilmasini öneririm.

Erkek çocukları 2 ay ile 8 ay arası sünnet olmalıdır. Bu aralıklarda hareket eğilimi az olduğundan dolayı çok rahat bir şekilde bu dönemi atlatacaktır. Eğer 8 aydan büyük ise 7 yaşını beklenmelidir.

3 ay ile 9 ay arası yapılması daha uygun olur. bunu belirleyecek olan doktordur. çünkü farklı rahatsızlığı olan bebekleri erken yaşta yaptırmakta sakıncalı olabilir. 7 yaşından sonraya bırakmak çocuğu psikolojik olarak olumsuz etkiler.

Bana göre çok büyümeden 7 yaşına kadar sünnet edilmelidir.

0 ila 7 yaş arası en ideali bence

Bence ideal yaş aralığı 0-6 yaş aralığı ideal. Çünkü yaş büyüdükçe acısının olacağını düşündüğü için yaptırırken sıkıntılar çekebilir.

Bana göre 7 yaşına kadar yapılabilir.Ama küçük yaşta yapılırsa daha iyi olur.Canı acıyacak korkusu sıkıntı yapabilir.küçükkken aklı yetmeden yapılmalı bence

1 Beğeni

6-7 yaşına kadar erkek çocuklarının sünnet edilmesinde bir sakınca yoktur fakat ne kadar küçük yaşta sünnet edilirse çocuk için o kadar iyi olur. Yaş ilerledikçe sünetin psikolojik etkilerinin yoğunlaşma ihtimali var.

1 Beğeni

Dogduktan bir kaç ay sonra veya 6 -7 yaşa kadar yaptırılabilir,sakınca yok.Ancak çok ileri yaşa bırakmamak lazım.Zaten bazı bebekleri yeni dogdugunda bile yapıyorlar…

1 Beğeni

Çocuklara 3-4 aylık olduktan sonra 6-7 yaşa kadar sünnet yapabilir. Ancak bana göre bir yaşı doldurmadan yapmalıdır. Çocuklar biraz büyüyünce daha da korkarlar.

2 Beğeni