Erkek tipi saç dökülmesi nasıl olur ? Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da görülür mü? Oluşum aşamaları nelerdir?

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl olur ? Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da görülür mü? Oluşum aşamaları nelerdir?

Erkek tipi saç dökülmesi tepe kısmından şakaklara doğru saçların seğrelmesiyle gözlemlenir. Hormonal bozukluklar, yanlış beslenme, stress, saçı yanlış şekillendirme gibi durumlarda oluşur.

Erkek tipi saç dökülmesi belli bjr yaştan sonra stres, yaşlanma gibi etkenlerin arttırmasıyla önce saçlardan başlayarak yavaş yavaş dökülmesi işlemidir.

Erkek tipi saç dökülmesi; kellik oluşumunun temalini oluşturmaktadır. Çünkü erkeklerde saç dökülmesi sonucunda o bölgede kellik başlar. Oysa kadınlarda saç döküldüğünde kellik oluşmaz, seyrelme oluşabilir. Erkeklerde saç rökülmesi; strese bağlı olabilir, genetik yani kalıtsal olabilir, uygunsuz sabun ve şampuan kullanımı sebebiyle olabilir, hastalık sebebiyle olabilir. Tabi bir de dengesiz beslenme sonucunda saç dökülmesi görülmektedir. Bu sebeple saç bakımı yapmak çok önemlidir. Saç ve saç derisi tipine uygun olan şampuan ve sabunlar kullanılmalıdır. Hatta bir cildiyeciye danışmak en uygundur. Doğal ürünleri kullanırken menşei ve içeriği bilinmelidir. Kalitesiz ve sahte ürün kullanımlarından kaçınılmalıdır. Stresten uzak durulmalıdır. Tabi bir de dengeli beslenmek gerekir.

Erkeklerde saç dökülmesi saçın üst kısmı yani tepeden anna kadar olan kısım genelde bu şekilde önce serenledir sonra dökülür.

Erkek tipi saç dökülmesi erkeğin kafasının tepe noktasında saç seyrelmesidir. Egzema veya stress bu saç dökülme tipine sebep olabilir.

Kadınlarda genelde sıklık azalır yani saçlar seyrelir tam kelliğe dönmez. Erkeklerde ise özellik kafanın tam orta kısmı yaşa ve genlere bağlı olarak kelleşmeye başlar.