Erkekler her cuma, cuma namazı kılmalı mıdır?

Erkekler her cuma cuma namazı kılmalı mıdır?

Kılmazlarsa ne olur?

Erkekler en fazla 3 hafta üst üste cuma namazı kılmayabilir. Ki bu zamanlarda da önemli derecede bir işi olması gerekmektedir. Onun haricinde her erkek cuma namazına gitmesi farzdır. Farz olan kesinlilik gerektirdiğinden yapılması gerekmektedir.

Insanlar farklı dinlere ayrılmışlardır farklı dinlere ayrılmasının sebebi nde yatan değişik kavramlar bulunmakta Ve kişilerin kendi inançları bulunmaktadır Bu yüzden her insanın cuma namazı kılması farklı dine inandığı için uygun olmaz tabii ki de ama Müslüman bir insanın cuma namazı kılması gerekir Çünkü cuma namazı bir erkeğe farz kılınmıştır farz kılınan bir ibadetini yerine gelir Özellikle cuma gününde insanların namaz kılması oldukça olası bir durumdur ve cuma namazını 3 gün yani 3 vakit üç farklı günde üç farklı hafta içerisinde üst üste kılmaya insanları dinden çıkarılma ihtimalleri bulunmaktadır. Bu yüzden erkekler için cuma namazı kılmak farz bir ibadet sayılmıştır. Ayrıca cami içerisinde Herkesin bir saf içerisinde yani bir ortam içerisinde namaz kılması Cuma namazını Eda etmesi oldukça Makul ve daha fazla sevaptır.

"Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında hemen Allah’ı zikre koşun ve alış-verişi bırakın. Bilesiniz ki bunda daha çok hayır vardır. (Cuma, 9) Ayetiyle kesin hükmü olan Cuma namazı farzdır. “Birtakım insanlar ya Cuma namazını terk etmeyi bırakırlar yahut da Allah onların kalplerini mühürler. Artık gafillerden olurlar. (Müslim, Cuma, 40)” “Her kim önemsemediği için üç cumayı terk ederse, Allah onun kalbini mühürler. (Ebû Davud, Salat, 212)” Hadisleriylede Cuma namazını terk edenler açık ve net bir şekilde tehdit edilmektedirler.

Sadece cuma değil her namaz farz olduğu için her namazı cinsiyet ayrımı yapmadan kılmamız gerekir. Tabiki cuma namazı kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de önemle üstünde durulan bir konudur. Eğer cuma namazına 3 hafta üst üste gidilmesse kalbin mühürleneceği de Kur’an-ı Kerim’de bildirilmiştir.

cuma namazı farzdır erkekler her cuma namazına gitmelidir giymezlerse günah yazılır eğer ard arda 3 kere cuma namazı kullanmazsa o kişi müslüman sayılmaz bu yüzden erkekler cuma namazını aksatmamalı ve cuma namazını kılmalıdır cuma namazı kılmamak çok büyük günahtır çünkü cuma namazı allahın farzlarındandır cuma namazını kılın

Her cuma namazını kılmaları gerekir. Mazaretli olarak en fazla 3 defa gitmeyebilir.

• Kur’an da cuma suresinde cuma günü ezan okunduğunda alışverişi bırakın, namaza KOŞUN! Bu sizin için daha hayırlıdır. şeklinde emrolunmuştur.
  • Hadislerde 3 defa mazereti olmadan cumaya gitmeyenin kalbinin mühürleneceği bildirilmektedir.
  • Erkeklerin her cuma namazını kılmaları gerekmektedir ve 3 mazaret hakkı vardır 3ü geçerse kalbinin mühürleneceği geçer kuranda

Ben kılmaları gerek diye biliyorum cuma namazına gitmeyen sanırım dinen hoş karşılanmıyor da

erkekler her cuma günü cuma namazı kılmalıdır. camiye giderken attıkları adım kadar sevap yazılıyor diye biliyorum. kadınlarda evlerinde kılmak zorundadır. erkeklerinde camide kılması daha fazla sevap getirir ki zaten farz.

Erkekleri erkek yapan benim için cuma namazıdır büyüklerimizin şöyle bir lafı vardır cumaya gitmeyen adamdan hayır gelmez diye

Elbette ki kılmalıdır. Cuma namazının üç kere üst üste geçirilmemesi gerekmektedir. Tersi bir durumda bazı yükümlülükler doğmaktadır.

kılmanın gerekliliği dinimize göre açık ve netdir bunu uygulamadaki sıkıntılar vardir mutlaka.hicbir şeyin bu yeryüzünde bahane olmicagini bilir ve yaşarsak bırak 3 kereyi 1 kereyi bile kaçırmadan yaşarız. Ne guzel insan o, allahdan karşılık beklemeden ona sevgisini ibadet ederek gösteren

Erkekler zorunluluk durumu olmadığı sürece Cuma namazlarını kılmak zorundadır. Tıpkı diğer namazlar gibi.

Dinimize göre 3 defa üst üste cuma namazına gitmeyen erkekler dinden çıkıyormuş.Ama ben 3 senedir falan hiç gitmedim :frowning:

Eğer ki bir erkek müslüman bir ülkede yaşam sürüyorusa 5 vakit namazıyla birlikde Cuma namazını da kılmalı bu onlara farz kılınmıştır. Kılmalarına engel olacak önemli sebeplerde kolaylıklar sağlanmıştır.

Erkeğe cuma namazı farzdır üç kere arda arda cuma namazına gitmeyen insanın kalbine mühür vurulur

O bir görevdir ve kalbe huzur mutluluk getirir. Kılmaları çok uygun düşer ve Allah’ı mutlu eder.

İnanıyorsa tabi ki kılmalıdır. İnananlar sadece cuma namazını değil tüm namazlarını aksatmamaya özen göstermelidir.

Kişiden kişiye değişebilen bir yargıdır. Erkekler cuma namazı kılmalı mıdır? Yargısı tüm erkekleri kapsar ancak cuma namazı sadece inanan kişiler için farz olan bir ibadettir.
    İslamiyete göre erkeklerin cuma namazını kesinllikle kılmaları hiçbir şekilde aksatmamaları emredilmiştir. Dini ibadetleri yerine getirmeyen kişiler için cezalar vardır. Cuma namazı için de yerine getirilmemesi halinde dinen cezalar vardır.