Erkekler kadınlardan ruhsal olarak daha mı geç olgunlaşır?

Erkeklerin kadınlardan daha geç olgunlaştığı yönünde genel bir algı vardır buna katılıyor musunuz?

Evet katılıyorum sebebine gelecek olursak kadınlar biyolojik olarak erkeklerden daha önce ergenliğe girer ve daha erken ergenlikten çıkar.Bunun sebebinde erkekler genel olarak daha çocuksu olur.

Evet katılıyorum sebebini tam olarak bilmemekle beraber kadınların daha sabırlı dayanıklı olduğunu düşündüğüm için erkeklerden daha olgun olduklarını düşünüyorum. Bu kötü bir yorum değildir, erkekler biraz daha çocuk ruhlu olabiliyorlar bence.

Evet kadinlar daha olgundur belli bir yastan sonra. Erkeklerin tecrube edinip cevresini ve insanlari taniyip ögrenmesi daha uzun bir zamana yayilir.oysaki kadinlar daha genc yaslarda entrikalarin ortasina dustugu icin hayati tanimasi ve insanlari çozmesi daha erken yaslarda baslar.

aksine erkekler daha olgunluk kazanır bunuda ona hayat erken sunar

Erkekler kadınlardan daha geç olgunlaşır bence

Evet erkeklerin daha geç olgunlaştığını düşünüyorum . Bilimsel olarak da zaten erkekler çocuklar daha çok dışa yönelim sorunları yaşarken kız çocukları ise daha çok içe yönelim sorunları yaşarlar . Bu da gösteriyor kız çocukları daha daha ince düşünmekte ve duygusal sorunlara daha fazla yer vermekte bu da kız çocuklarının daha çok olgunlaşmasına ve erkek çocuklara olgunlaşma yönünden fark attığını göstermektedir .

Fiziki olarak hayır ama ruhsal olarak evet öyledir. Çünkü erkekler daha az duygusaldır

Evet tabiki.Bir erkek olarak doğrudur.Çünkü kadınlar daha duygusal ve kırılgandır.Fakat erkekerde duygusuz değildir onlarda en az kadınlar kadar duygusallaşabilir.

Hayır, kişiden kişiye değişir. Kendimden örnek verebilirim. Yada benimle yaşıt diğer erkek arkadaşlarımdan. Ben kendi yaşıtım olan kadınlardan düşünce olarak çok daha olgun olduğumu düşünüyorum. Genelde de bunu sıklıkla duyuyorum çok olgunsun diye. Yaş aralığımda olan kadınlara baktığım zaman çok çocuksu geliyorlar. Davranışları, hal ve hareketlerini göz önünde bulundurup kendi içimde tarttığımda inanılmaz saçma ve çocuksu buluyorum. Bu durum biraz yaşanmışlık meselesi. İnsanın yaşam şartlarının ağırlığı, aile yapısı, çevresel faktörler vs durumu değiştirir. Sonuç olarak herkes aynı yaş aralığında aynı hayatı yaşamıyor. Genel olarak insanlara bakınca 40 yaşında olup saçma sapan davranışları olan, düşünce yapısı olan insanlarda var. Henüz çocuk diyebileceğimiz yaşta olan 15-16 yaşında olan ama konuşmaları, hal hareketleri, kafa yapıları ile koca adamlar gibi bir izlenim bırakanlarda var. Ben genel olarak kadınları daha çocuksu, erkekleri daha olgun buluyorum da diyemem. Dediğim gibi biraz yaşanmışlık ön plana çıkıyor burada. Kadını, erkeği yok bu olayın.

Evet öyle söyleniyor hemde erkeklere bakıldığı zaman bir olgunluk olmuyor aynı yaşta erkek ve kadına baksak farklı oluyorlar.

Evet bu çok doğru. Erkekler kadınlardan çok daha sonra olgunlaşırlar. Bu durumun tam tersi durumlarda illaki mevcut ama istisnalar kaideyi bozmazlar.

Evet erkeklerden kadınlardan daha fazla zaman alıyor olgunlaşma süreci erkek eğer bir tecrübe kazanmamışsa çocuk gibi davranıyor ama kadın bayanlar belli bir zaman sonra zaten kendiliğinden olgun kişilik ön plana çıkıyor bu onun planlayıcı kurma göstergesi haline getiriyor

Evet, çok doğru bir tespit. Belki 30 yaşına kadar kadın ve erkek arasındaki ruhsal olgunluk farkı kapanmıyor. Sonrası için ise aynı olduğunu söyleyebiliriz.