Erkekler neden kadınlara karşı gücünü kanıtlamak isterler?

Bazı erkekler kadınlara karşı üstünlük sağlamaya çalışıyor bunun sebebi nedir ?

Soruyu tam olarak anlamadım ama maço erkeklerden bahsediyorsunuz sanırım, böyle erkekler ancak kadına çocuğa sataşıyor haklısın, yiğitliğini gördüğü birine de hiçbir şey taslayamaz.

Çünkü genel olarak kadınlar gücünü gösteren erkeklerden daha çok hoşlandığı için erkeklerde kadınlara gücünü gösteriyor. Bu güç gösterisi şiddet olarak da algılanmasın.

Çünkü toplumda nesillerdir süregelen erkek baskısı mevcut.Ebeveynler çocuklarını da bu yanlışla yetişmeye devam ettikleri için erkekler kendilerini sürekli kadınlardan üstün bir zihniyette veya zaruri bir düşüncenin icinde buluyorlar.Ataerkil bir toplum olarak erkek baskısının azaldığını görmek imkansız denecek kadar azdır.

Bazı erkekler kadınlara karşı üstünlük sağlamaya çalışıyorsa maalesef o bazı erkeklerin birtakım kişisel problemleri vardır. Yok eğer başlıktaki soruda yazan gibi gücünü kanıtlamak istiyorsa ve bunu üstünlük taslayarak değil de başka yönlerde başarı sağlayarak yapmaya çalışıyorsa bu içgüdüsel bir şeydir yani karşı cinsi etkileme isteğinden dolayı normal bir durumdur diye düşünüyorum.

İnsanlığın ilk çağlarından beri süregelmiş bir alışkanlık olsa gerek. İnsanlığın ilk dönemlerinde bile kadın çocuk doğurur mağara da bekler. Erkek avlanır, kadını ve çocuklarını korurdu. Zaman geçti , teknoloji değişti, düşünceler belki biraz törpülendi fakat yine de erkeğin kadına bakmasının görevi olarak görüldüğü, kadının tek başına yeterli olmadığı imajı çizilmeye devam ediyor. Erkekte dolayısıyla kadına bu güçte olduğunu belli etmek istiyor ki , kadına bu güveni versin. Bu durum hem erkeklere yersiz sorumluluk yüklüyor hem kadını yeriyor. Oysa ki her şey eşit olsa her iki tarafta nefes alacak.

Ataerkil toplumlar güç çok önemli bir simgedir. İnsanoğlunun varoluşun dan bu yana ataerkil toplumlar baskı rol oynuyor. Buda erkeklerin daha narin olan bayanları koruma içgüdüsüne giden erkekler güçlülüğünü kanıtlamak için bu yola başvuruyorlar.

Erkeklerin kadınlara karşı ğücünü ispatlamaya çalışmalarındaki amaç erkeğin kuvvetli olduğunu yenilmez olduğunu ispatlayınca erkekler daha hoşuna gidecegindendir.

bayanlara genellikle sevginin gücünün kanıtlanması gereğini düşünüyorum.

Kişiden kişiye değişiyor bence.Bazı çiftlerde de kadın sözü geçer,erkeği kimse tınlamaz:slight_smile:ona neden ses çıkartan yok:slight_smile:

Ataerkil yapıdan dolayıdır. İnsanlık tarihi boyunca her erkek kadınına kendisini kanıtlamak peşinde olmuştur

Gövde gösterisinden başka bir şey değil,kız tavlama yöntemi gibi düşünelim.

Bazı aciz erkekler güçlerini göstermek için önce bayanlarla başlarlar… onlara sanki çok güçlü mus gibi davranmaya başlarlar halbuki öyle değil aciz olduklarının bir göstergesidir… malesefki şimdiki çağımızda çok karşılaşıyoruz Allah karşımıza aciz değilde kendine güvenen insanlar çıkarsın :slight_smile:

@izmit41#92326 Doğru aslında :grin:

Erkeklik taslamak için bence üstünlüğünü göstermek için olabilir erkekler gösterişi sever

Bana şu ana kadar öyle bir denk gelmedi ama gelirse de lafı vururum :smiley: öyle egoist tipleri hiç sevmem

Aslına bakacak olursanız çok yoruma dayalı bir soru. Fakat şöyle bir düşünmek gerekirse. İnsanlığın başından bu yana kadar erkekler, kadınlardan fiziki anlamda daha güçlü oldukları için aileyi koruya bilme içgüdüsü oluşmuştur. Erkek, kadına gücünü gösterebilmeli ki kadında, anaç ve korumacı yapısı ile “Eğer böyle birisi olursa beni, çocuklarımı, evimi koruyabilir, aç bırakmaz” vb. gibi düşünceler sayesinde o erkeği seçebilmeli.

Erkekler gücün sadece kaba kuvvet dövmek sövmek olarak beyinlerine kazımışlar güçlü insan karşıdakini dövebildiği için güçlü değildir vahşi davranışlar hayvanlara özgüdür bişey bence bir insanı güçlü yapan şey bedeni değil zekasıdır haklıyı haksızı iyiyi kötüyü ayırt edebiliyorsa ilk olarak kaba kuvvet gösteren insanın zekasından ve vicdanından kesinlikle emin olmayın çünkü yoktur

Bende bir erkeğim fakat böyle bir önsezim ya da düşüncem yok. Erkek dediğin bir bayana karşı sevgisini ,hoşlantısını ve samimiyetini göstermelidir.

Basmışım aminoasiti taş gibiyim. Aslında doğada bile öyle. Güç gösterisi. İçgüdüsel olabilir. Erkeğin kendisini kanıtlama ihtiyacı.