Erkin Koray - John Lennon bağlantısı nedir?

Erkin koray ile John lennon un bağlantısı nedir?

1971 senesinde Fransa’da bir araya gelmişlerdir. Cannes Film Festivali için parise gelen John Lennon tesadüf eseri Erkin Koray ile tanışmıştır. Erkin Koray ise Batı tarzı rock müziğini incelemek için Fransa’da bulunmaktaydı ve John Lennon ile tanışmak için Cannes yakınlarındaki bir otelde görüşmüşlerdir.

1971 yılında Fransa’da, Cannes Film Festivali sırasında oraya filmleri ve Mick Jagger‘ın düğünü için sevgilisi Yoko Ono‘yla olan John Lennon kaldıkları otelde Erkin Korayla tanışmışlardır. Bu tanışmada Erkin Koray John Lennon’ın kulağına bir şeyler fısıldamış ve bu fısıldadığı şeyler medyada çok defa Erkin Koraya’a sorulmuş olsa da Erkin Koray Sırrını açıklamamıştır. Aradan geçen kırk sekiz yıla rağmen hala kimse bir şey bilmiyor.

Efsane grup Beatles’ın solisti John Lennon ile görüşmek isteyen büyük bir hayran kalabalığı vardır ve Erkin Koray da içlerindedir. John lennon herkesle görüşme imkanı olmadığından bir kişiyi seçmeye karar verir ve görüşmek isteyenler kendisine bir not yazar. Erkin Koray rock ve hippy akımının dünya barışı ile ilgisi üzerine konuşmak istediğini yazar. Dünya barışı üzerine şarkılar yapan sanatçının bu not dikkatini çeker ve Erkin Koray’ı görüşmek için seçer. Bir görüşme yaparlar, Erkin Koray bir şarkı söyler. (Mesafeler) şarkıyı ve yorumu beğenen John, Avrupa’da plak yapmak isterse kendisine yardımcı olacağını vaad eder. Ama Erkin Koray bu teklifin üzerine gitmez, Türkiye’de müzik yapmayı tercih eder.

Bir otelde karşılaşarak sohbet etmişlerdir. Etkin Koray john Lennon bir şey söylemiştir ama kimse ne söylediği hala öğrenememiştir

1971 yılında Fransa’da, Cannes Film Festivali tesadüfen tanışmışlardır başka bağları yoktur.