Erteleme hastalığı nedir, kimlerde görülür? Belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Erteleme hastalığı nedir, kimlerde görülür? Belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Erteleme eğilimini bir hastalık olarak değerlendirmek ne kadar doğru tartışılır aslında. Ertelemenin tembellikten kaynaklandığı düşünülebilir. Ancak çoğunlukla arkasında bazı duygusal yaralar vardır. özellikle küçük yaşlarda anne ile güvenli bağlanma yaşayamamış kişilerde görüldüğü tespit edilmiştir. Kişi küçük yaşlarda deneyimlediği bazı olayların arkasından yaşadığı acıları yeniden yaşamaktan korkmakta ve bilinçaltının yönlendirmesiyle farkında olmadan kendii korumaya çalışmaktadır. Elbette çözümü olan bir duygu durumudur. Bir terapistten yardım almak doğru olacaktır. Erteleme durumunu kişi kendi kendine de takip ederek çözüm yolunda ilerleyebilir. Zordur ama imkansız değildir. neyi ne zaman ertelediği tespit edildiğinde neden korktuğunu ve bu duyguyu ilk olarak nerede yaşadığını kendine sorabilir. Alınan cevaplar yazılırsa daha faydalı olabilir. Bu cevaplar doğrultusunda atılacak adımlar köklü ve şaşırtıcı çözümlere ulaşmak mümkündür.

bu hastalık biraz daha üşengeçlik kavramıyla birleştirilebilir. bu haastalık genelde yorgun ve halsizliğide yanında getirir genelde buhastalık ağır kanlı insanlarda meydana gelmektedir tedavisi ise kendimiziz geliştirmek olarak biliniyor.


Erteleme hastalığı genelde; bugünün işini yarına bırakanlarda… yani tembellerde görülür…

Her insan bu hastalık için potansiyel taşır ama genel hat itibariyle işsiz, güçsüz ve ahlaksız kişilere ayrı ayrı olmak üzere görülebilir.

Aslında erteleme dürtüsü herkeste vardır. Ertelemek, beynimizin konfor alanından çıkmamamız için bizimle oynadığı bir oyundur. Tedavisi ise iradedir. Kişi duygularını kontrol edebilmeli ve irade sahibi olmalıdır.