Ertesi gün hapı nedir? Nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı nedir?

Nasıl kullanılır?

Yan etkileri var mıdır?

Ertesi gün hapı korunmasız bir cinsel ilişkinin ardından gebelik durumunun gerçekleşmemesi için kullanılan haptır.
Bu hap yüksek miktarda progesteron hormonu içerdiği için yumurtanın rahme tutunmasına engel olur ve döllenmesini zorlaştırır.
Bu hap korunmasız ilişkiden sonra 72 saat içerisinde alınmalıdır. Aksi bir durum yaşanmaması için 72 saatlik süreyi en aza indirmek gerekir.
Herhangi bir yemekle birlikte, yemekten önce veya yemekten sonra ağız yoluyla alınabilir. Kutuda bulunan iki adet tablet aynı anda içilmelidir. Eğer 3 saat sonra kusma ve ishal şikayeti olursa tekrar iki adet tablet yutmak gerekmektedir.
Ertesi gün hapının yaygın yan etkileri olarak mide bulantısı, ara kanamalar, karın ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı sayılabilir. Yan etkiler hap kullanıldıktan sonra yaklaşık üç gün boyunca görülebilir.

ertesi gün hapı ilişkide hamile kalmamak için ertesi gün alınan haptır her zaman alınmaz içine boşalınca alınmalıdır bebek olmaması için

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel birleşme sonucunda gebelik gibi durumlarla karşılaşmamak için kullanılan bir tür ilaçtır. İlacın kullanım süresi 72 saat yani cinsel birleşmeden sonra 3 saattir. Hamilelik gözlemlendikten sonra ilacın kullanımı gebeliğe etki etmez. İlaç kullanımının en etkili saati cinsel birleşmeden sonraki 12 saattir. Baş ağrısı, karın ağrısı ve kanama gibi yan etkileri olabilmektedir.

Hamile kalmamak için yutulan ilaçtır korunma hapıdır bir nevi

Ertesi gün ilacı korumadınızda çocuk sahibi olmak istemediginiz zaman ilişkiden 24 saat içerisinde alınması gereken bir ilaçtır . Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Ertesi gün hapı korunmasız bir cinsel ilişkiden sonra alınan ve yumurta ile spermin döllenmesini engelleyen ilaçtır. Cinsel ilişkiden hemen sonra alınabilir ve en fazla 72 saat içerisinde alınmalıdır. Rutin bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılamaz.

Hamileliği engelleyen bir haptır kullanmak isteyenlere istemeyenlere duyrulur.

Ertesi gün hapı doğum kontrol hapının halk arasındaki adıdır.
İlişkiden sonra genellikle sabahları alınır.
Yan etkileri ileri yaşlarda çocuk sahibi olmayı düşünen kadınların embriyonun rahime tutunamamasi sürekli düşük yapılması gibi yan etkisi vardır.

Ertesi gün hapı korunmasız olan cinsel ilişkiden sonra içilen bir haptır. Cinsel ilişkiden sonra alınması gerekir. Kısacası cinsel ilişkiden korunma yöntemidir.