Eskiden cep telefonu yokken nasıl iletişim oluyordu?

Günümüzde hemen ulaşamadığımız veya randevulaştığımız zaman arama ihtiyacında bulunuyoruz.

İnsanlar sürekli birbirlerin yanına giderek konuşuyorlardı.

Telefondan önce çağrı cihazları vardı çocukken hayal olarak hatırlıyorum çağrı cihazları vardı insanlar bellerini asarlardı telefon çok aşırı yaygınlaşmadan.

Telgraf veya mektupla haberleşiyorlardı. Güvercinlede haberleşenler varmış, bir dönem.

Eskiden mektup vardı ve dertler daha azdı. Telefon çıktı dertler arttı. Boşanmalar arttı , stres arttı , pislik arttı. Daha sayamadığım birçok şey

Eski misafirlikler,komşuluklar daha uzundu ve konuşulmak istenen konuşulurdu.Şimdi ise bir tıkla hallediliyor.

Telefon yokken mektup telgraf ve arabulucu birde güvercinle iletişim olurdu. Onun dışında yakın kişilerle telefon yerine bizzat gidilir konuşulurdu.

Güvercinlerle, dumanla, mektuplaşarak, telgrafla haberleşiyorlarmış.

Nasıl yapıyorlarmış bilmiyorum ama güvercin Duman Bu tarz şeyler haberleşiyorlarmış ama en çok sevdiğim mektup… çok severim hala mektuplaşma olsun isterim bence çok hoş bir şey mektuplaşma… bilmiyorum yapı meselesi düşünce meselesi ben seviyorum hala sevenler de vardır…

Eskiden insanlar sürekli iç içe olduğundan dolayı,arkadaşlar yoluyla iletişim kuruyor olabilirler, bence.

İletişim kurmak belki daha zordu ama insanlar. Daha güzel iletişim kuruyorlar dı.

Mektuplaşma ile ya da Duman yoluyla haberleşiliyordu ve önemli haberler kaç günü yada haftayı buluyordu.şimdi heşey dakkası geçmeden ulaşıyoruz.sevdiklerimizi heran yanımızdaymış gibi hissediyoruz.

eskiden insanlar mektuplaşarak yada birbirlerine haber salarak sorarak ulaşıyorlardı.

önceden yazı mektup vardı heralde ancak öyle olur

Bence telefonun üretilmemeliyde telefon üretildikten sonra çevremizde sohbet muhabbet kalmadı eski zamanlarda sohbet muhabbet varken şu anda iki kişi bir araya geldiğinde sohbet edemez oldular çünkü her ikisinin elinde de birer telefon telefonla ilgilenmekteler çocuklarımız bile aynı durumdalar telefondan oyun oynuyorlar dış dünya ile alakaları yok oyun oynamak nasıl yani sokakta oyun oynamak nasıl bir şey bilmiyorlar.çocuklar ellerine telefon almadıkları zaman hayattan kopmuş gibi hissediyorlar sanki telefon olmayınca dünyanın sonu gelmiş gibi ama öyle değil sohbet muhabbet azlığı daha çok dünyanın sonunu getiren şey.

o yıllarda da cep telefonu olmasa da herkesin evinde mutlaka ev telefonu oluyordu ev telefonların hiç unutmuyorum Bizim numaramız 128 669 şu hıc unutmam 36 yaşındayım şuan teknoloji baya ilerledi daha da nolucak kım bılır

Eski dönemlerdeki haberleşme araçları; güvercinlerle, mektupla, dumanla haberleşme, duvara çizilen resimlerle iletişim kurma, çivi yazısı vs. Bir çok şey ile haberleşme mümkün olmuştur.

Cep telefonlarının olmadığı zamanlarda mektup yazardık biz. :slight_smile: Ayrıca ev telefonu vardı, ankesörlü telefon vardı jeton ile çalışan, hiç dumanla haberleşmedim. :slight_smile: