Esmer bulgurun faydaları nelerdir? Kalori ve besin değerleri nedir?

Esmer bulgurun faydaları nelerdir? Kalori ve besin değerleri nedir?

Esmer bulgur, bulgura ve özellikle pirince göre oldukça faydalıdır. Pirinçten ve bulgurdan farklı olarak oldukça fazla lif içerir. Lif vücudumuz için önemli bir makro değeridir. Bunun yanı sıra glisemiks indeksi düşük olduğu için kan şekerinde ani oynamalar yaratmaz.

Esmer bulgur buğdayı öğütmeyle meydana gelmektedir. Geleneksel çok faydalı bir tahıl dır. Özellikle içerisinde bulunan karbonhidrat çok vitaminli dir. İçerisinde bulunan b1 vitamini insandaki ruhsal sorunlarına yani sinir ve sindirime çok iyi gelmektedir. Kandaki yağ oranını düşürür o yüzden kolesterolü olan insanlar rahatlıkla tüketebilir. İçerisinde bulunan folik asit olduğu için hamile olan emziren yada çocuklarda yiyebilir.

esmer bulgurda bulunan vitamınler beyaz bulgur ve pirinc te bulunan vitamınlerın iki katı vardır ve daha saglıklı tahılllı bir baklagiller arasında yer alır genellikle tansiyonu ve şekeri olan hastalar pirinç yerine esmer bulgur tüketirler.

*Esmer bulgur kandaki yağ oranını düşürücü etkiye sahiptir.

 • Böl miktarda lif içerir ve sindirim ve boşaltım sistemini düzenler.
 • Karbonhidrat değeri yüksek olan esmer bulgurun protein değerleri düşük bir besindir.
 • Içerisinde bulunan B1 vitamini sınır sistemi acısından faydalıdır.
 • Folik asit içerir özellikle hamile bayanlarda hücre gelişimini artırır. *Folik asit çocuklarda dayalısın acısından önemli yer tutar. *Kolestrol içermez ve doymamış yağ oranına sahip bir besindir. *Besin değeri çok yüksektir ve diyetlerde proc yerine tercih edilirse tokluk hissi verir ve kişiyi uzun aure tok tutar. *Diyet yapanlarda günlük besin değerlerini karşılar
 • Enerji verme özelliği vardır, Sindirim sitemini düzeltir. Kalp ve damar sağlığını iyi bir şekilde korur.

  Esmer bulgur;
  Kandaki yağ oranını düşürür.
  Lif açısından çok zengindir.
  Kuskus makarna gibi yiyeceklerden daha fazla besleyici ve zararsızdır.
  Karbonhidrata bakımından çok yüksektir.
  B1 vitamini bakımından zengindir. Sindirim ve sinir sistemine faydalıdır. ,İçerdiği folik asit sebebi ile hamileler ve Çocuklar için çok faydalıdır.
  Doymamış yağ oranı yüksektir. Kolestrol içermez.
  Esmer bulgurun 100 gramında 325 kalori vardır.


  Esmer bulgurun en belirgin faydası kesinlikle kandaki şekeri bir anda yükseltmeyip yavaş yavaş bu etkiyi vermesidir. Bu da kişiye daha fazla tokluk hissi verip hemen acıkmasını engelleyecektir.

  Esmer bulgur içerdiği yüksek lif oranından dolayı, normal bulgura ve pirince göre çok daha faydalı olup, diyet listelerinde de yeralmaktadır. Esmer bulgur vücudun lif gereksiminini büyük oranda karşılayan faydalı gıdalardan biridir.

  Esmer bulgur kansızlığı giderir içerisinde ki B vitamini sayesinde. Metabolizmayı hızlandırır , bağırsakları rahatlattığı gibi bağırsak hastalıklarını da önler. Kan şekerini dengeler ve uzun süren bir tokluk hissi verir. Kalori oranları kullandığınız miktara göre değişmektedir. Örneğin;
  Bir su bardağı esmer bulgur: 488 kalori
  bir çay bardağı esmer bulgur: 163 kalori
  bir yemek kaşığı esmer bulgur: 39 kaloridir.
  Besin değeri ve içerdiği vitamin de kullanıldığı miktara göre değişmektedir. Örneğin;
  Bir çay bardağı esmer bulgurda: 29.5 gram Karbonhidrat, 6 gram Protein, 1.05 gram yağ, 5.4 gram lif ve 0,03 mg Sodyum bulunmaktadır.