Ettiğimiz her dua kabul olur mu?

Ettiğimiz her dua kabul olur mu kabul edilir mi açıklar misiniz?

Evet. Burada olmasa da diğer tarafta kabul olur. Yani burada dua gerçekleşmedi diye kabul olmadı anlamına gelmez.

İslam inancına göre herşey Allah’ın takdiri ile olmaktadır. Bu bakımdan edilen her duanın edildiği şekilde kabul olması her zaman mümkün değildir. Bazende kabul olmadığını düşündüğümüz dualar aslında bizler için daha hayırlı olan bir sonuç doğurur.

Bu Allah’a kalmış bir şey. Aslında buna şu açıdan bakmak gerek. Dualar aslında kabul oluyordur ama doğal akışında devam ettiği için biz fark etmiyoruzdur. Allah kulunun duasını geri çevirmezmiş.

Neye göre dua ettiğine bağlı mesela sınırsız param olsun amin dersen tabiki de olmaz fakat sağlık için veyahutta bunlara benzer için bir dua edersen yüksek olasılıkla kabul olur

Duaların kabul olması için birçok farklı inanç mevcuttur. Bazı inançlara göre duanın kabul olması için çeşitli şartlara bağlanmıştır. Bu şartlar arasında duaya besmeleyle başlamak, haram lokma yememek, elleri göğüs hizasında tutmak, Allah’ın isimleriyle dua etmek bulunmaktadır. Yine duaların kabul olması için çeşitli zaman dilimlerinin ve hallerin bulunduğu şeklinde inançlar da mevcuttur. Bu inanca göre seher vakti dua edilmesi, ezan okunurken dua edilmesi, namaz kılarken dua edilmesi, yağmur yağarken dua edilmesi oruçluyken dua edilmesi gibi duanın kabul edilmesine vesile olacak haller ve zamanlar arasındadır. Son olarak duaların kabul edilmesi için okunacak buna özel duaların bulunduğu şeklinde inançlar da mevcuttur. Hepsini göz önünde bulundurduğumuzda edilen her dua kabul olmayabilir fakat kabul olmasına yönelik farklı uygulanabilir ideolojiler bulunmaktadır.

Ettiğin her dua kabul olur Allah yaşatmayacağı şeyin hayalini kurdurtmazmış. Allah duana 3 şekilde karşılık verir birincisi istediğini hemen verir ikincisi isteğini biraz bekletir öyle verir üçüncüsü ise isteğini bekletir bekletir bekletir sabrın kalmaz tükendim sanarsın Allah o isteğini güzelleştirir sana yine verir.

Ettiğimiz her dua kabul olur ama bu dua ettikten hemen sonra duamızın kabul olacağı anlamına gelmez. Allah-ü Teala bizim dualarımızı 3 şekilde kabul eder. (İLkokulda öğretmenim anlatmıştı) Allah-ü Teala ilk olarak duayı hemen kabul edermiş. İKinci olarak ise kısa bir süre bizi imtihan edip öyle kabul edermiş. ÜçüNcü ise uzun bir süre imtihan edip duayı öyle kabul edermiş.

Keşkee… ÖYle olsa babam mezardan çıkar herkes sevinirdi… Nerde, dünya b.Ktan… Allahın takdiri. İSterse her dua kabul olur…

Dua kul ile Allah arasındadır. Kabul olup olmaması Allah’ın elindedir.