Ev yapımı salça yılın hangi mevsiminde yapılır?

Ev yapımı salça yılın hangi mevsiminde yapılır? Ve o mevsimde yapılmasının nedeni ne?

eylül ayında yapılir. O zaman tam mevsimi aslında daha öncesinde de yapılır. Bahçe domatesleri toplanır bir güzel sonra yapılır. Tadı da başkadır.

Ev yapımı salçalar genelde yaz aylarında yapılır çünkü domatesin mevsimidir ve yapım aşamasında güneşe bırakılıp kıvam alması beklenir.

Sonbahara doğru eylül,ekim gibi domatesler olgunlaşınca toplardık ve salça yapardık annemle…

Kışa girmeden yaz ve sonbahar aylarında başlanır. Domates ve biberin yetiştiği dönemler bu mevsimlerdir. Kışın da salça kullanılır.

Eylül, ekim aylarında yapılır bu aylarda zaten domatesler kızarmış olur.

Domates salçası yazın yapılır. Çünçü domatesler bu mevsimde olgunlaşır ve salçası güzel olur. Bir de salçanın güzel olması için güneşte beklemesi gerekir.

genelde eylül aylarında yapılır o zaman çoğaldığı için alınıp yapılır

eylul agustos aylarinda yapılır. Bahce domatesleri ciktigi zaman en güzeli olur. Kokusu tadi yerinde olur.

Ev yapımı salça genellikle yaz mevsiminin ikinci ayında yapılır yazın ortasında güneşin çok sıcak olduğu ve domateslerin o ayda organik domatesler olduğu için yaz mevsiminin 2. Ayında yapılır.

Genelde yaz ayında yapılır. Çünkü domates yaz ayında yetistigi için bol olur ve lezzetli olur

Yaz dönemi bitişi sonbahar başlangıcı yapılıyor genelde. Domates ve salçalık biber o zamana olgunlaşıyor.

Kış ayına girer iken yapılır genellikle salçalar yaz ayında ekşime yapabilir sıcak nedeni ile

Ev yapımı salça yaz mevsiminde yapılır. Genelde ağustos ayında yapılır.

Salça zamanı bildiğim kadarıyla eylül ayıdır. bu ay içerinde acı ve tatlı salçalık biberlerin olgunlaşıp belli büyüklüğe ulaştığı zamandır. genellikle yemekler için vazgeçilmez bir gıdadır. Yanlız kokusu inanılmaz etkilidir. uzun süre balkonlardan çıkmaz

Anneannemin bahçesinde kasa kasa domateslerle çok salça yapmışızdır :slight_smile: Genellikle yaz mevsiminin sonlarına doğru hatta vakit eylül ayını bulduğu zamanlarda yapılır. Domatesler tam o zamanlarda kızarır ve olgunlaşır çünkü.

özellikle yazin ciktigi icin domates ve gercek topragin lezzetiyle tadinin damagimiza yapistigi yaz gununde bollasmasiyla birlikte sofralarimizda yerine almaktadir, yazin eskiden buyuklerimiz yaparlardi domatesi kaynatarak salca yaparlardi lezzeti fabrika salcalarina kesinlikle benzemiyor

Domateslerin buram buram koktuğu yaz ayında yapılır.Temmuz Ağustos arası biz de kendi köyümüzde yaptığımız için biliyorum.Çok zahmetli olsa da çok lezzetli oluyor.Yazın hem domates bol olduğu için daha ucuz oluyor,hem de mevsimi olduğu için daha lezzetli oluyor.Biber de aynı şekilde ortak zaman diliminde oldukları için kişinin zevkine göre domates ve biber oranı ayarlanarak yapılır.Yemeklik için biber oranı yüksek olan tercih ediliyor,kahvaltı için de domates oranı yüksek olan daha tatlı oluyor.

Domateslerin en bol olduğu aylar Temmuz ortasından başlar Eylül sonuna kadar devam eder. Domateslerin hasadı bölgeye göre on, on beş gün geç ve erken olabilir. salça yapımı genellikle Ağustus aylarının sonuna doğru Eylül ayının başlarında yapılır. Zira salçanın yapıldıktan sonra suyunun süzülmesi ve güneşte bir miktar kurutulması gerekmektedir. Bu aylarda genellikle bu aylardır.

Ev yapımı salça köylü olduğumdan dolayı bizde yapıyoruz. Temmuz ayının ortasında Eylül ayına kadar yapılabiliyor. Kurutulması için güneş gereklidir. Onun için yaz aylarında yapılır.