Evde çamaşır makinesinde perde nasıl yıkanmalıdır?

Malum bahar temizliğine başladık. Ama perdelerim ne yaparsam yapayım bembeyaz istediğim gibi olmuyor. Beyazlatmak için makine nasıl yıkamak gerekiyor? Deterjan harici başka bir şey kullanımına da gerek oluyor mu? Oluyorsa ne kullanmalı?

Evde bulunan en dikkat edilecek eşyaların başında perde gelmektedir. Biraz dikkat etmezse perde deforme olabilir. Perde yıkayacağımız zaman çekme veya sünme gibi olaylar olmaması için 30 ile 40 derece arasında yıkanmalıdır. Devir olarakta 400 olmalıdır. Perdelerin sıfır gibi görünmesi için toz şeker kullanılabilir.

yumuşatıcı 40 derece eğer pisse bulaşık tableti koy temiz oluyor.

Çamaşır makinesinde deterjan ve yumuşaltıcı ile yıkanır. Ayrıca beyaz yapmak için şeker koyulur. Perdeleri nemli asmak gerekir tam kurumadan.

Öncelikli olarak bu hassas bir yer olduğu için Burada dikkat edilmesi gereken nokta bunun çıkarıldıktan sonra yıkanacak derecenin olabildiğince hassas bir şekilde ayarlanmalıdır aynı zaman içerisinde yine tek başına bir şekilde atılarak kendisine özel Deterjan ve sıvı Karışımların içerisine konularak insan olması gerekmektedir bunun tersi bir işlem yürütüldüğü zaman üzerinde deformasyona yol açabileceği gibi aynı zamanda renginin değişmesine sebep olabilecek etkiler yaratmaktadır lütfen Hem kendi başına Ayriyeten hem de kendime özel ısı derecesi içerisinde olması gerekmektedir. Makinenin altından çıkartıldıktan sonra bir müddet yenilmesi beklenir ve bunun tam koruma yanlış bir şekilde açılmasıyla üzerindeki kalması sağlanır.

Perde yıkarken dikkat edilmesi gerekenler ; yıkama derecesi ve yıkarken yumuşatıcı kullanılmamalıdır yumuşatıcı yerıne sirke , karbonat veya bulaşık deterjanı kullanılmalıdır.

Perde yıkarken özel perde yıkamak için deterjanlar kullanılabilir. Eğer is lekesi varsa ve çıkmıyorsa bir süre ağartıcı özelliği bulunan bir sıvı dökülüp beklenebilir. İs lekesi çıkınca yıkanır makina da. Birde ben denedim ama makinaya perdeyi çok koyduğum için işe yaramasa da internette bulaşık makinesi kapsulü koyup öyle yıkama yapıyorlar. Perdenin içine koyup makinayı çalıştırıyorlar. Deneyebilirsiniz. Ama makinaya tıka basa perde koymayın.

Deterjan ve yumusatıcıyı koyduktan sonra biraz şeker koyarsan beyazlığını arttırır. Ve tabiki 40 derece uygun olur.

30 derecede yıkanır beyazlık için sirke (çay bardağı kadar) ya da çamaşır suyu ben başka türlü beyazlatamıyorum.

Beyaz ve sararmış perdeler için çok az çamaşır suyu kullanılabilir. Hepsini bir arada değilde zaten makineye bu şekilde sığmaz parça parça hassaslarda yıkayabilirsiniz.

yumuşatıcı ve şeker kullanabiliriz