Evde nane nasıl kurutulur? Kurutma yöntemleri nelerdir?

Evde nane nasıl kurutulur? Kurutma yöntemleri nelerdir? Dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
">

Evde nane güneş görmeyen bir odada gazete üzerine sererek kurutulur. Gazete nanenin yapraklarında nemi almakta ve hızlı kurumasına yol açmaktadır.

Nane güneşe koyulup kurutulmaktadir.

Gazete veya bir yere güneş ışınlarının geleceği şekilde yerleştiriniz. Bir kaç gün içinde kuruyacaktır.

Öncelikle naneler güzelce yıkanır ve güneşli bir alanda bir bezin üzerine serilir ve 1 2 gün güneşin altında kalması saylanır. Kuruması için 1 veya 2 gün yeterli olacaktır. Kuruduktan sonra ellerimiz ile ovuşturarak toz haline getiririlir. Ve hava almayacak bir kavonoza rutubet ve nemden uzak bir yerde saklanır. Yemeklerinizde rahatlıkla ve lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Nanenin mis gibi kokusunuda doğal doğal hissetmiş oluyorsunuz.

Evde nane kurutmanın en güzel yanı mismis kokmasıdır. Ve püf noktalarının en önemlisinden bir tanesi naneyi kuruturken serin bir ortamı tercih etmeleridir. Yoksa nane çirkin kurur. Nane ayıklandıktan sonra bezin üstüne serilir kurutulur.

Nane kurutmak için altına nemini emebilicek gazete tarzında herhangi bir şey serilmesi gerekmektedir.

Bilinenin aksine gölgede kurutulması gerekir direk güneş görünce rengi kararır. Güzelce yıkanan naneler geniş bir şekilde serilir ve üstüne ince bir tülbet örtülür (toz olamaması için) aydınlık ve rüzgar alan bir yerde kurutulu. Yıkandığında suyu sıkılmaz ve direk güneşe bırakılmaz bunlar yeşil rengini kaybetmesine sebep olur.

Öncelikle nane yapraklarini alarak suda güzelce yıkayıp temizlemeliyiz daha sonra bir bez ya da yağlı kağıt üzerinde güneş ışınlarından uzak gölge bir yerde kurutunuz . Naneler güneş ışığında kurtulduğu zaman yeşil rengini kaybederler . Dolayısıyla gölge bir yerde kurutmak daha mantıklı. 4-5gun içerisinde kuruyacaktir . Daha sonra , avucunuzun arasına alıp ufalamayi başlayin ve cam kavanozun içerisinde muhafaza edin.

Yıkadıktan sonra yapraklarını ve yumuşak olan uçlarını kopartıp saplarından ayırırsınız. Ondan sonra da çok güneş almayan bir yere serdirirsiniz. 1 haftaya kalmaz kuruyacaklardır.

Güneşte uzun bir süzgeç yada neminini emecek gazete ve ya peçeteyi al kısmına sererek kurutabilirsiniz.Güneşte kuratamıyorsanız eğer fırında düşük ısıda yağlı kağıt sererek fanlı ayarda kurutabilirsiniz.

guzelce temizlenmeli ve genellikle gazete kağıdının üzerine sererek kapalı ortamda kurtulmaya bırakılmalıdır güneş gören yerde daha çabuk kurayacaktır

Nane yapraklarını diğer kısımlarından ayırın. Güzelce yıkadıktan sonra örtü, tepsi gibi geniş ve temiz bir alana serin. Gün içerisinde güneş alan yerlerde bekletin. Akşamları toplayıp sabah serebilirsiniz.

Güzelce yıkayıp ayıklayıp kurutun ardından bir tepsiye yada gazeteye ince bir şekilde serip güneş almayan bir yere koyun. Ara sıra karıştırın.

Naneyi bir tabaha veya tepsiye koyarak balkona veya kölge biryere koyarak kurunur

Naneler toplandıktan sonra güzelce yıkanır suyunu çekmesi için bir bez üzerine serilir. Ardından daha çabuk kuruması için bir tepsi üzerine alınır öncelikle güneşe ardından bir süre sonra yarı güneş yarı gölge alana konur ki yeşil rengi solmasın. Kuruması beklenir gün içinde ve yavaşça her seferinde avuç içinde ufalanır tekrar kurumaya bırakılır. Muhtemelen bir iki güne kurur. EN doğal ve temizi bu yöntemdir.

Evde Nane Nasıl Kurutulur?
">

  • Nane bahçeden makas yardımıyla üstten keserek toplayın, topladığınız naneyi geniş ve derin bir kaba bırakarak üzerine su bırakıp iyice yıkayın, sonra süzgece alın, birkaç saat suyunu tam süzmesi için bir kenara bırakın.
  • Suyu süzüldükten sonra, ister elinizde tek tek yapraklarını kopartın, isterseniz delikleri biraz büyük bir süzgeçten ince çubukları geçirip yaprakları ayırın.
  • Bu şekilde nane bitene kadar devam edin, sonra bir bezin üstüne vererek hava alacak ve güneş görmeyecek bir yerde kurutun. kuruduktan sonra bir iki saat güneş alan bir yere verin, 2 saat bekletin sonra iki elinizle iyice ufaltın, süzgeçten geçirip toz haline getirin, toz haline getirdiğiniz naneyi bir cam kavanoza bırakıp kapağı iyice kapatın. Mutfak dolabına bırakıp muhafaza edebilirsiniz.
  • Nane kurutmanın püf noktası nedir?
  • ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1632409838-642591-images-6.jpg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1632409838-642591-images-6.jpg)
  • - Kesinlike güneşte kurutmayın! gölgede kurutun. 2 saatten fazla da güneşin altına bırakmayın, 2 saat fazla güneşin altına bırakıldığı zaman veya güneşte kurutulduğu zaman mis gibi kokusu azalır ve kuruttunuz nanenin rengi siyaha dönüşür. gölgede kuruttuğunuz zaman yemyeşil ve mis gibi kokar.