Evlenilen kişinin annesine anne mi denmeli?

Evlendiginiz kişinin annesine anne denilmesi mi gerekiyor? Siz olsanız der miydiniz?

Sürekli annelik değil de kötü bi tavır sergiliyosa bence denmemeli :slight_smile:

Bence anne denmeli çünkü saygı ve samimiyeti arttırıyor. Yani kaynana demek çok kaba.

Bana göre anne demek en doğrusu sonuçta evleneceğimiz kişinin annesi ve bu bizim ikinci annemiz yerine geçebilir.

Evet denilmeli. Sonuçta evlenmiş diğer şekillerde hitap etmesi hoş olmaz.

Bence denilmelidir. Onunla anlaşıyorsan o da kızı gibi seni seviyorsa denmeli. Aradaki bağı arttırıyor.
Fakat eşinle aranı bozan biriyse araya mesafe koymak ona göre hitap etmek gerekir.

Hiç anne denir mi ? Deyzeoğlu demek daha mantıklı olur. Çok farklı bir soru olmuş bu.

Kaynana denmemeli yani anne denmeli. Tabii o kişide anne denmesini hak ediyorsa.

Aman ya ne demek isterlerse desinler bunu neden belirli bir kalip içerisine sığdırmak istiyorlar anlayamıyorum .

Samimiliğine bağlı bir olaydır ve isteğe bağlıdır. O kişiyi annesi gibi hissediyorsa eğer ve seviyorsa anne diyebilir. Tabi saygıdan dolayı da anne diyebilir.

Beni kızı gibi görürse derdim Ben

ne gergin bi konu dimi evlenecegimde tek sıkıntı edecegim seyin bu olacagini dusunuyorum hatta uzun bu sure anne dememek icin kacabilirim bile :joy:

Ben olsam derim .Eşimin annesi de annemdir sonuçta kan bağı olmasada .

Aralarında kan bağı olmasa bile anne demelidir. Sonuçta eşinin annesi yani eşinin annesi senin de annen sayılır.

Bence hayır eğer içinden geliyorsa söylersin

Yol arkadaşınızı büyüten kişiye duyduğun sevgi ve saygının göstergesi olarak anne denilmeli.

İllaki anne demeniz gerekiyor diye bir kural yok ama anne denilmeyi hakkediyorsa derseniz. Hem o sevinir, hem karşılıklı iletişim bağlarınız güçlenir. Sonuçta onu da 2. anneniz yerine koycağınızı düşünüyorum.

Türküde Anama ana diyesin Babama baba diyesin diyor :slight_smile: ama başka birine anne baba demek de zor abi ya.

Yorumlardan da anlaşıldığı gibi bir çok kişiye zor gelen bir durum:slight_smile: Bunun için güzel türkçemizde bir çözüm var: aslolan kişiler dışındakilere benzer hitap için başına ismi getirmek. X Anne, Y Anne gibi… Öz teyzemize de teyze deyip diğerlerine X teyze demek gibi

Bu kişinin tavrına göre değişebilir. Karşındaki kişi sana annelik gösteriyorsa, saygı gösteriyorsa tabii ki demek onun saygı ve sevgisine karşı göstermemiz gereken bir hürmettir. Tabii onun dışında Kayınvalide veya Kaynanada denebilir.