Evlilik adetleri nelerdir?

Evlenirken hangi gelenekler uygulanır?

Bu her yörede farklı olabilir. Mesela bazılarında kapıyı tutarlar. Bazılarında sandığa otururlar.

Bazı yerlerde kız evi yatak odası yakımı ve beyaz eşyasını alır. Diğer masraflar oğlan evine kalır.

Bu yöresel olarak değişkenlik gösterir. Eğe bölgesinde genelde masraflar ikiye bölünür ve adetler yerine getirilir. Genelde ilk gün kına gecesi yapılır ardından ertesi gün gelin almaya gidilir sonra akşamına erkek evinde düğün yapılır. Kız evinde kına günü ve erkek evinde düğün günlerinde akrabalara ve düğüne gelenlere yemek ikram edilir sabahtan. Bazen nikah düğün günü yapılır bazende düğünden önceki günlerde. Düğünden önce ki bir gün de gelinle damadın ailesi birleşir ve gelinin çeyizini evine yerleştirmeye giderler. Damat gelin almaktan gelindiğinde evinin önünde damadın arkadaşları damadın yolunu keserler ve bazı şeyler yapmasını isterler. Bazısı horoz ve içki ister. Bazısı kahve ve ya menemen pişirtir. Birde kara bir kazan üstünde damada beyaz çorap giydirip oynatırlar. Yol birden fazla kez kesilir ve eğlenilir. En son eve girerken harmandalı oynanır ve durumu olanlar koyun keserler. Sonrasında el öpülür ve oradan düğüne doğru yol alırlar. Akşama da takı törenleri olur. Sonra da gelinle damat balayına çıkarlar.

Evlilik töreleri çok farklılık göstere bilir fakat çoğu törede altın takılır ve öyle uğurlanır


Tuzlu kahve “Türkiye’deki en ünlü evlilik gelenek ve görenekleri

Gelinin damadın kahvesine daha fazla tuz katması ve onun tadına doyup içmesi gerektiği Türkiye’de evlilik gelenek ve göreneklerinden bilinmektedir ve bu onun geline olan sevgisinin ve takdirinin bir ifadesidir.

Damadın müstakbel gelininden gelen her şeye katlanmaya istekli olduğunu ifade eden tuzlu kahveyi tükettikten sonra damat, geline gül gibi basit bir “hediye” verir ve nişan amacıyla basit bir yüzük getirilir ve genellikle iki grup farklı cinsiyetten aynı şekilde satın alınır.Kadınlar altın takmayı tercih ederken
Türkiye’nin en meşhur evlilik gelenek ve göreneklerinden gelin, babasının evinden çıkmadan önce aynaya bakar ve bu da onun için yolun asfaltlandığını, evlilik hayatının uzun süre süreceğini ve elbette evlilik hayatının uzun süreceğini gösterir. misafirlere tatlılar dağıtılır.

Türkiye’deki evlilik gelenek ve görenekleri diğer ülkelerden farklıdır, orada en az 40 gün süren sevinçleri bulursunuz ve neşe bundan çok önce hazırlanır.
Türkiye’de düğünler bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor, örneğin “Anadolu” da düğünler sadece üç gün sürüyor ve eskiden kırk güne kadar uzanıyordu.

O kadar çok saçma sapan adetler var ki gerçekten çoğu boş ve saçma. Mesela düğün , kuşak bağlama, bazı yörelerde damadı dövme…

damadın ayakkabısına su dökmek, kapı tutmak, sandığa oturmak, gelin arabasının önünü kesmek,tuzlu (şimdilerde baharatlı) kahve

Evlilik adetleri her kültürde farklıdır.O yüzden kesin bir şey söylemek yanlış olur. Her kültürün farklı âdetleri vardır.

Evlilik âdetleri her yörede hatta birbirine komşu olan iki köyde bile birbirinden farklıdır. Ama genel olarak bilinen âdetler istemede damada tuzlu kahve içirmek, kapı tutmak, sandığa oturmak, testi kırmak, gelin ve damada şerbet içirmek veya bal yedirmek ve çeyiz sermektir.

Adetler her yöreye göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak bilinen adetler:

 • Damada tuzlu kahve yapılır.
 • Sandık üstüne küçük çocuk oturtulup para istenilir.
 • Kapı tutulur.
 • Çeyizler komşuların göreceği şekilde serilir.
 • Bu o insanların yaşadığı bölgeye göre değişir herkese göre farklıdır

  bak şimdi kardeş evliliğin adetleri her yere ve bölgeye elbette farklıdır.
  Ama eğer İslami olarak düşünürsek sünnete Nebi Ekrem (svs) gibi yapabiliriz. Paygemberimiz efendimiz Hz Muhammed sav ne yaptıys bizde onu yaparsak eminim o evlilik en kalıcı ve en hayırlı evlilik olur niye çünkü alemin rehmeti olan Hz Muhammed sav dan taklit ettik.
  Umarım cavabınızı aldınız

  Evlilik adetleri yöreye göre değişebilir. Örneğin kendi yöremin adetleri şunlar; çeyizin içinde bir sandık bulunur ve çeyizi almaya geldiklerinde bu sandığın üzerine oturulup damattan para alınır, gelini almaya geldiklerinde kapısı tutulur ve para almadan açılmaz , gelin yeni evine girmeden testi kırar gibi birçok adet vardır . Bu adetler neyse ki günümüzde çok yaygın değildir.

  Herkes kendi yöresinin adetlerine göre yapar. Kız istemede genel bir ve aslında yanlış olarak bilinen en yaygın adet; kız istemede damadın kahvesine tuz atmaktır.

  Sandığın üzerine oturmak ve kapı tutmak. Kız almaya gelirken davul zurna ile gitmek.

  kız isteme

  çeyiz

  söz

  nişan

  kına gecesi yani varda var

  her yerde farklıdır. Mesela bir örnek olarak Düğün arabasının önünü kesmek. Damada görev vermek.

  Çeyiz götürmek başta gelir :slight_smile: